Grupa “Słoneczka”

ROK SZKOLNY 2019/2020

Grupa “Słoneczka” – to grupa, do której uczęszcza 20 dzieci 6- letnich. Jesteśmy grupą starszaków. Bardzo się lubimy i zgodnie razem bawimy. Nasza wychowawczyni to pani Ania. Poza tym w naszej grupie pracują jeszcze dwie nauczycielki Pani Jola i pani Krzysia. Dzień rozpoczynamy poranną gimnastyką. Po śniadaniu, na zajęciach słuchamy i wypowiadamy się na temat opowiadań i wierszy, doskonalimy umiejętność czytania, piszemy literki, liczymy, rysujemy, wycinamy. Z zapałem poznajemy świat i uczymy się wielu ciekawych i mądrych rzeczy. Chętnie też uczestniczymy w zajęciach dodatkowych.
Działalność plastyczna zajmuje w wychowaniu przedszkolnym uprzywilejowane miejsce dlatego też nasza grupa realizuje dodatkowy program „POMALUJ MÓJ ŚWIAT”. W trakcie wielu zajęć plastycznych mamy okazję do wypowiadania się poprzez rysowanie, lepienie, malowanie, itp. Poprzez prace plastyczne poznajemy własne emocje i zainteresowania. Poznajemy różne materiały i techniki plastyczne. Mamy również okazję do korzystania z różnorodnych środków dydaktycznych i prawo wyboru tego, co chcemy tworzyć i w jaki sposób. Taka możliwość daje nam najwięcej satysfakcji, rozwija naszą inwencję twórczą, pomysłowość, czego dowodem są ciekawe prace plastyczne.
Odpoczywając po pysznym obiedzie słuchamy muzyki relaksacyjnej, bajek, opowiadań. Chętnie pełnimy obowiązki dyżurnego. Dbamy o porządek w sali, łazience i szatni. Często wychodzimy na spacer lub bawimy się na placu zabaw.
Bardzo lubimy słuchać czytanych na głos książek. Mamy też czas na wspólną rozmowę i zabawę. Lubimy budować z klocków, rysować, śpiewać, grać w gry planszowe i rozwiązywać ciekawe zadania. Każdy dzień w przedszkolu przynosi wiele radosnych chwil i niespodzianek.

W grupie mamy 8 dziewczynek i 12 chłopców.
Dziewczynki to: Lena, Amelia, Nadia, Pola, Ewa, Oliwia, Martyna, Maja
Chłopcy to: Jakub, Oliwier K., Dawid, Filip, Dominik, Przemysław, Michał, Piotr, Kacper, Oliwier B., Marcel, Bartosz

Panie pracujące w grupie:
Anna Egeman – wychowawca
Krzysztofa Garus – nauczyciel
Jolanta Berg – nauczyciel
Katarzyna Droś – nauczyciel języka angielskiego
Elżbieta Zmorek – nauczyciel religii

Pobierz (PDF, 201KB)

Wspaniała zabawa z programem “Pomaluj mój świat”

Doceniając wartości twórczej aktywności i obserwując rozwój twórczości artystycznej dzieci przedszkolnych, ich pierwsze sukcesy i osiągnięcia, w grupie “Słoneczka” realizowany jest autorski program plastyczny, który uwzględnia indywidualne potrzeby i możliwości rozwojowe dzieci. Zabawy plastyczne realizowane w ramach tego programu przyczyniają się nie tylko do ogólnego rozwoju dziecka, ale umożliwiają aktywne poznawanie świata zgodnie z jego potrzebami, zainteresowaniami, zdolnościami i dążeniami. Oprócz zabawy, która dostarcza dziecku wiele satysfakcji i zadowolenia z własnego działania są okazją do poznawania różnorodnych technik plastycznych. Zajęcia plastyczne wyzwalają ekspresje dziecka, rozwijają twórczą inicjatywę, pomysłowość a przede wszystkim wiarę we własne siły, pobudzają one rozwój umysłowy i emocjonalny.

Zajęcia otarte
“Będę malarzem”

Zajęcia otwarte to spotkania, dzięki którym rodzice mogą zobaczyć, jak funkcjonuje przedszkolak w grupie przedszkolnej. Jest to jedna z form współpracy z rodzicami, na które rodzice bardzo chętnie uczęszczają.
Styczniowe zajęcia otwarte w grupie „Słoneczka” to zajęcia badawcze „Będę malarzem” na podstawie opowiadania Maciejki Mazan „Mama czarodziejka”. Słoneczka podczas zajęć zapoznały się z barwami podstawowymi i pochodnymi, barwami ciepłymi i zimnymi. Scenariusz przygotowany przez p. Anię sprawił dzieciom wiele zabawy i radości.

Dzień Babci i Dziadka w grupie “Słoneczka”

Styczeń to miesiąc w którym szczególnie ciepło myślimy o naszych kochanych babciach i dziadkach. Z okazji ich święta, dzieci z grupy „Słoneczka” przygotowały specjalne wstępy. Goście ponownie mieli okazję poczuć wyjątkowy nastrój związany z Dniem Babci i Dziadka. Babcie i dziadkowie z uśmiechem wpatrywali się w swoje pociechy. Po występie wnuki rozdały własnoręcznie prezenty i złożyły najserdeczniejsze zyczenia, a uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

CUDOWNA LAMPA ALADYNA

Potrzeć cudowną lampę i wszystko mieć na zawołanie! Któż z nas choć raz o tym nie marzył?
A jeśli najpierw trzeba tę lampę zdobyć? Któż nie podjąłby wszelkich koniecznych wysiłków? Także zamieszkujący tajemniczą lampę Dżin ma swoje oczekiwania i wymagania. Zarówno od posiadacza lampy, jak i od całego świata.
„Cudowna lampa Aladyna” to opowieść pełna ciepła, pogody i magii. Spełniających się marzeń tych, którzy naprawdę na to zasługują i tym, którzy, by je spełniać, podejmują wysiłek. Ci zaś, którzy chcą chadzać drogami na skróty i wybierają kłamstwo i fałsz, kończą marnie, choć – w naszym muzycznym widowisku teatralnym – również zabawnie.
To przedstawienie to także wspaniałe piosenki, niezwykle barwna scenografia średniowiecznego Bagdadu, a do tego, robiąca ogromne wrażenie na najmłodszych widzach, multimedialna wizualizacja oraz gra świateł i dymu towarzysząca wyłanianiu się Dżina z cudownej magicznej lampy.
Na ten właśnie spektakl wybrały się dzieci z grup “Słoneczka” i “Pszczółki” do Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku. I zgodnie z opisem dzieciaki przeżyły niezwykłą podróż do świata baśni, która przyniosła im mnóstwo niezapomnianych wrażeń i emocji.

Z wizytą u weterynarza

Grupa „Słoneczka” wybrała się na wycieczkę do Gabinetu Weterynaryjnego „NA 4 ŁAPY” przy ulicy Targowej w Przystajni. Celem naszego spotkania było poznanie specyfiki pracy weterynarza, kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt, uświadomienie, że zwierzęta, tak jak i ludzie, są żywymi istotami, które też chorują i cierpią, oraz wymagają pomocy i leczenia. Przedszkolaki dokładnie obejrzały gabinet weterynaryjny, dowiedziały się na czym polega praca weterynarza. Lekarz weterynarii, Pani Magdalena Ksoll, opowiedziała o sposobie pielęgnacji zwierząt domowych, a także jak należy się zachować podczas kontaktu z niebezpiecznym zwierzęciem. Dzieci poznały narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt. Z wielkim zaciekawieniem oglądały wszystkie pomieszczenia kliniki. Pani weterynarz opowiedziała przedszkolakom do czego służą znajdujące się w nich urządzenia. Ogromne wrażenie zrobiło na dzieciach profesjonalne badanie USG. Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu i chętnie opowiadały o swoich małych przyjaciołach i ich problemach ze zdrowiem. Pani weterynarz podkreśliła konieczność mycia rąk po każdym kontakcie ze zwierzętami.
Cała nasza grupa pięknie dziękuje Pani Magdalenie za to ciekawe spotkanie!