Grupa “Muchomorki”

ROK SZKOLNY 2019/2020

Grupa “Muchomorki” – to grupa, do której uczęszcza 23 dzieci 5- 4- letnich. Naszą wychowawczynią jest pani Danusia, a na czas jej nieobecności zastepuje ją pani Klaudia. Powoli przygotowujemy się do szkoły, więc z zainteresowaniem poznajemy otaczający nas świat oraz próbujemy rozwiązywać zagadki z nim związane. Na zajęciach poznajemy literki, liczymy, rysujemy, wycinamy i świetnie się bawimy wykonując przeróżne zadania. Są w nas ogromne pokłady energii, dlatego dużo się ruszamy, konstruujemy i śpiewamy.
Wychodząc naprzeciw nowej podstawie programowej pragniemy wychowywać dzieci przez sztukę i przygotować wychowanka do roli widza i aktora. Stąd pojawił się pomysł realizacji „TEATRU MAŁEGO PRZEDSZKOLAKA”. “Muchomorki” obcują z językiem literackim, dostrzegają piękno mowy ojczystej, co sprzyja rozwojowi mowy. Zabawy w teatr umożliwiają wyrażanie swoich przeżyć, przenoszą dzieci w krainę fantazji. Sztuka wyzwala pozytywne emocje, uczy wrażliwości, wiary we własne siły, poczucia własnej wartości. Dzieci wyzbywają się strachu i wstydu, nieśmiałe – ośmielają się, nawiązują bliskie kontakty z nauczycielem i rówieśnikami. Zabawy teatralne organizowane przez nauczyciela, a także spontanicznie podejmowane przez dzieci, polegają na przenoszeniu się w świat fantazji i wcielaniu się w postacie. Przedszkolaki rozwijają wyobraźnię i wrażliwość, kształtują umiejętność świadomego posługiwania się słowem i mową ciała, zwiększają poczucie własnej wartości.

W grupie mamy 11 dziewczynek i 12 chłopców.
Dziewczynki to: Lena, Weronika, Zuzanna, Alisa, Julia K., Olga, Julia D., Maja , Iga, Amelia, Vanessa
Chłopcy to: Maksymilian, Szymon, Adam, Piotr, Fabian, Ksawery, Mateusz, Mikołaj, Aleksander, Adrian, Jakub, Antonio

Panie pracujące w grupie:
Danuta Gajda – zast. Klaudia Krawczyk – wychowawca
Katarzyna Droś – nauczyciel języka angielskiego
Elżbieta Zmorek – nauczyciel religii

Pobierz (PDF, 199KB)

“Muchomorki” uczą się poprzez zabawę

W lutym poznaliśmy dwie literki: „F” oraz „W”. Wymienialiśmy wyrazy, które zaczynają się od danej litery, a także szukaliśmy wśród naszych muchomorkowych Kolegów imion zaczynających się na „F” lub „W”. Utrwalaliśmy dzielenie na sylaby, przeliczanie przedmiotów oraz rozwiązywaliśmy zagadki. Wykonaliśmy też ciekawe prace plastyczne, w których wykorzystaliśmy coś innego niż kredki. Była to folia aluminiowa, dzięki której powstały nasze foczki. A folia bąbelkowa, którą każdy z nas lubi posłużyła za stworzenie śniegu, na którym zamieszkał wróbelek ozdobiony różnymi rodzajami kaszy. Mimo braku śniegu za oknem, przypomnieliśmy sobie jak ubierać się stosownie do pogody. Pomogliśmy naszemu Trampolinkowi ubrać się na zimową pogodę przy okazji ćwicząc umiejętność wycinania nożyczkami. W tym miesiącu mieliśmy też okazję celebrować kilka świąt. Pierwszym z nich był Międzynarodowy Dzień Pizzy. Przygotowaliśmy wspólnie z naszymi kolegami i koleżankami z grupy „Motylków” pizzę, zarówno kulinarną, jak i matematyczną, dzięki której uczyliśmy się przeliczać składniki oraz je nazywać. Poznaliśmy także pochodzenie i proces powstawania pizzy. Kolejnym świętem były Walentynki. Dowiedzieliśmy się, co to za święto, jakie zwyczaje są z nim związane, a także tego, że serce, które tak często rysujemy nie przypomina tego, które ma każdy człowiek. Bawiliśmy się, łącząc bajkowe pary, stworzyliśmy Nasze walentynkowe drzewko, na którym każdy odbił swoje serduszko. A na koniec zjedliśmy pyszne ciasto! Ostatnim świętem, znanym zarówno maluchom, jak i dorosłym był Tłusty Czwartek. Tego dnia nie brakowało w naszej grupie słodkości a i uśmiechy nie schodziły z twarzy co widać na naszych zdjęciach!

Dzień Babci i Dziadka w grupie “Muchomorki”

“Z grzeczniutkim ukłonem, z uśmiechem radości, witamy wszystkich zebranych gości”

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Z okazji Ich święta, “Muchomorki” wraz z panią Klaudią przygotowały piękne przedstawienie. Podczas występu dzieci recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i prezentowały swoje umiejętności taneczne. Zaproszeni goście z dumą oraz kręcącą się w oku łezką oglądali występy swoich wnucząt. Były to wyjątkowe chwile pełne radości i uśmiechu. Po występie artystycznym Dziadkowie otrzymali specjalnie przygotowane prezenty. A jednym z nich były zdjęcia, przypominające o Ich kochanych wnukach, zrobione w okazjonalnej fotobudce.

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia w grupie „Muchomorki”

Oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia w Naszej grupie było bardzo pracowite. Codziennie otwieraliśmy jedno okienko w kalendarzu adwentowym, który każdego dnia miał dla nas inne zadanie. Dzięki niemu przygotowaliśmy się na przybycie Świętego Mikołaja, stworzyliśmy ozdoby na Naszą choinkę, poznaliśmy zwyczaje obchodzenia Świąt w innych krajach, a także nauczyliśmy się mówić „Wesołych Świąt” po angielsku i hiszpańsku. Przygotowywaliśmy się do Przedszkolnego Kolędowania, które odbyło się 10 grudnia. Tam jako mali pomocnicy Mikołaja zaśpiewaliśmy kolędy i wczuliśmy się w świąteczny klimat. W czasie adwentu smakowaliśmy pierniczki, które mamusie „Muchomorków” piekły specjalnie dla Nas, za co bardzo dziękujemy!

Wycieczka do Teatru im. A.Mickiewicza w Częstochowie n spektakl pt. “Kometa nad Doliną Muminków”

Życie w Dolinie Muminków jest szczęśliwe i spokojne. Bohaterowie spacerują po okolicy, nurkują w morzu, bawią się oraz zbierają perły. Sielankę zakłóca informacja o zbliżającej się w kierunku Ziemi wielkiej komecie. Tylko jak ona wygląda? Jaki ma kolor i kształt? Kiedy dotrze do Doliny? Jak będzie wyglądał przebieg zderzenia komety z naszą planetą? Pod wpływem Piżmowca, Muminek i Ryjek podejmują odważą decyzję: żegnają się z rodzicami i na tratwie wyruszają do Gór Samotnych. Chcą odnaleźć tajemnicze Obserwatorium oraz porozmawiać z Profesorem. Przecież on wszystko wie!
Ich wyprawa jest pełna niesamowitych przygód. Pełni entuzjazmu mali bohaterowie dzielnie pokonują przeszkody, aby w końcu dotrzeć do wyznaczonego celu. Po drodze poznają nowych przyjaciół: m.in. mieszkającego w namiocie kawosza Włóczykija, znawcę wodnych owadów Paszczaka oraz urocze rodzeństwo Migotków.

Dzień Pluszowego Misia

Co roku, 25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Dla każdego małego dziecka, pluszaki są nieodłącznym elementem zabaw, zasypiania czy podróży. Dlatego też tego dnia do przedszkola każdy „Muchomorek” przyszedł ze swoim ulubionym pluszowym misiem. Poznaliśmy ich imiona oraz powody, dla których są one ich ulubionymi. Tańczyliśmy do misiowych utworów oraz smakowaliśmy miód. Wykonaliśmy również prace plastyczne związane z tym dniem. A na koniec każde dziecko zapozowało do zdjęcia ze swoją maskotką.

Dzień aptekarza

Pan aptekarz waży, mierzy,
By lek zrobić jak należy,
Kiedy trzeba kupić leki,
Każdy pędzi do apteki.

“Dzisiaj my do Apteki przychodzimy i lekarstwo przynosimy. To lek uniwersalny i nic nie kosztuje to piękne słowo dziękuję” – z najlepszymi życzeniami oraz kwiatami z okazji Dnia Farmaceuty dzieci z grupy “Muchomorków” i “Pszczółek” udały się do pobliskiej apteki. Panie z apteki były troszkę zaskoczone, ale to nas tylko ucieszyło, bo lubimy robić niespodzianki.

Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

Jesień to doskonała okazja do sporzdzenia zdrowego i pysznego soku. Dzieci z grupy “Muchomorki” już same potrafią go zrobić. Przy okazji przypomniały i utrwaliły sobie zasady zdrowego odżywiania oraz higieny i bezpieczeństwa przyrządzania posiłków.