Grupa “Krasnoludki”

ROK SZKOLNY 2021/2022

Grupa „Kranoludki” – to grupa, do której uczęszczają dzieci w wieki 3, 4, 5 i 6 lat. Do oddziału uczęszcza 9 dzieci. W naszej grupie „uczymy się bawiąc i bawimy ucząc”. Wszystkie nasze działania zmierzają do poznania siebie, dostrzeżenia innych oraz poznawania świata. Uczymy się też samodzielności w codziennych czynnościach. Jesteśmy ciekawi świata i interesujemy się wszystkim co nas otacza. Każdego dnia odkrywamy nasze przedszkole, do którego przychodzimy z wielką radością. Miło spędzamy czas w naszej kolorowej sali, bawiąc się w kącikach zainteresowań. Podczas zajęć uczymy się wierszy, piosenek, chętnie malujemy, rysujemy, lepimy i wycinamy.

Powszechnie wiadomo, iż dzieci przedszkolne charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Dlatego też w naszej grupie realizujemy działania związane odkrywaniem i eksperymentowaniem w ramach programu “PRZEDSZKOLNE DOŚWIADCZENIA”. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Rozwijając umiejętność myślenia przyczynowo – skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniają się do poszerzenia horyzontów myślowych przedszkolaka. Dużo radości sprawiają nam także spacery i zabawy na placu przedszkolnym, gdzie rozładowujemy pokłady naszej energii. Po intensywnej pracy i wielu wrażeniach związanych z odkrywaniem otaczającego świata, chętnie odpoczywamy słuchając czytanych bajek, wierszy, opowiadań i muzyki. W naszej grupie uczymy się zgodnie bawić, dbać o nasze zabawki, ładnie zjadać posiłki, dbać o czystość i porządek, a pomagają nam w tym nasze panie.

W grupie mamy 5 dziewczynek i 4 chłopców.
Dziewczynki to: Emilia, Alicja, Anastasia, Paulina, Lena.
Chłopcy to: Miłosz, Aleksander, Oliwier, Dominik.

Panie pracujące w grupie:
Agnieszka Małek-Kędzierska – wychowawca
Katarzyna Droś – nauczyciel języka angielskiego
Katarzyna Borecka – nauczyciel religii
Danuta Zawierucha – woźna oddziałowa

WYJAZD  NA SPEKTAKL PT: „CZERWONY KAPTUREK”

07 kwietnia razem z dziećmi z przedszkola w Kuźnicy St. pojechaliśmy do MDK-u w Kłobucku na spektakl teatralny pt.: „Czerwony Kapturek”, w wykonaniu aktorów z Krakowa. Spektakl przepełniony był efektami specjalnymi i dawał dzieciom wiele emocji i radości. Długo opowiadaliśmy sobie nawzajem o swoich wrażeniach i postanowiliśmy jeszcze kiedyś wybrać się na inny spektakl teatralny, aby ponownie poczuć te wszystkie niezapomniane emocje.

DZIEŃ MARCHEWKI

05 kwietnia przyszliśmy do przedszkola ubrani na pomarańczowo z okazji Dnia Marchewki. Wszystkie zabawy w tym dniu były związane z marchewką. To pyszne i zdrowe warzywo ocenialiśmy wielozmysłowo, czyli wzrokiem, węchem, dotykiem i smakiem. Porównywaliśmy wielkości i ciężar marchewek rozwijając przy tym umiejętność stosowania odpowiednich określeń. Następnie przy użyciu sokowirówki sporządziliśmy marchewkowy sok a także chrupaliśmy świeżą marchewkę. Na pamiątkę tego dnia wykonaliśmy papierowe wesołe marchewki.

POŻEGNANIE ZIMY I POWITANIE WIOSNY

21 marca zgodnie z tradycją przynieśliśmy do przedszkola siano, a nasza pani przygotowała patyki, sznurek i bibułę. Z tych rzeczy zrobiliśmy kukiełkę Marzannę, z którą wybraliśmy się na spacer, aby pożegnać zimę i powitać wiosnę. W czasie przygotowań kukły a później w trakcie spaceru śpiewaliśmy piosenki o witaniu wiosny oraz  mówiliśmy wierszyk o Marzannie. Żeby na dobre wygonić zimę a przygotować się na przyjście wiosny, spaliliśmy w bezpieczny sposób kukiełkę i wróciliśmy do przedszkola.

DZIEŃ KOBIET

W Dniu Kobiet dziewczynki z naszej grupy otrzymały piękne korony i plakietki. Chłopcy złożyli koleżankom życzenia i wręczyli różyczki a pani wręczyła im upominki przygotowane przez mamusie. Było miło i uroczyście  a chłopcy cały dzień pamiętali o byciu uprzejmym dla koleżanek nie tylko w dniu ich święta.

BAL KARNAWAŁOWY

W karnawale zabawiliśmy się w bal przebierańców. Było dużo zabawy przy odgadywaniu naszych przebrań.  Przy ulubionych naszych piosenkach  tańczyliśmy w parach, w kółeczkach a także w korowodach.  Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku i zabaw z balonami.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Ze względu na trwającą sytuację z pandemią nie mogliśmy zaprosić babci dziadziusiów na występ z okazji ich święta. Jednakże z całych sił ćwiczyliśmy piosenki, taniec i wierszyki, które nagraliśmy na filmiku i przesłaliśmy naszym kochanym seniorom do obejrzenia. Wykonaliśmy również upominki, które osobiście wręczyliśmy im w domu. To wszystko sprawiło im wielką radość.

MIKOŁAJKI

08 grudnia gościliśmy bardzo oczekiwanego przez dzieci gościa Św. Mikołaja. Zaśpiewaliśmy dla Niego piosenki i recytowaliśmy wierszyki. Mikołaj pytał nas czy byliśmy grzeczni? Mimo, że odpowiedzieliśmy – tak, zostawił naszej pani rózgę, żebyśmy pamiętali o grzecznym zachowaniu. Później wręczył wszystkim prezenty i zebrał się do dalszej drogi, ponieważ opowiedział nam, że ma jeszcze wiele dzieci do odwiedzenia. Pożegnaliśmy naszego gościa i zaprosiliśmy Go, aby odwiedził nas za rok!

W ZDROWYM CIELE – ZDROWY DUCH!

W listopadzie wybraliśmy się na jesienny spacer na plac obok OSP w Górkach. Znajduje się tam zewnętrzna siłownia dlA mieszkańców. Zgodnie z powiedzeniem „W zdrowym ciele zdrowy duch” chętnie skorzystaliśmy z jej sprzętów. Trenowaliśmy ręce i nogi, od razu zrobiło się nam cieplej.

MUZYKĄ MALOWANE

„Muzyką malowane”, to tytuł konkursu plastycznego dla całej grupy, w którym wzięliśmy udział. W trakcie słuchania piosenki jesiennej pt: „Listopadowa kropelka” wykonywaliśmy wspólnie  plakat na dużym formacie, który przedstawił słowa piosenki. Była to super zabawa, każdy mógł dołożyć swoich umiejętności plastycznych do naszej pracy oraz namalować wybrany fragment piosenki. Efekty naszej pracy bardzo nasz ucieszyły.

SZKOŁA DO HYMNU

W dniu 10 listopada 2021 roku po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji „Szkoła do Hymnu 2021”. Tego dnia równo o godzinie 11:11 stanęliśmy w odświętnych strojach na baczność i odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. Razem z naszą panią uczyliśmy się słów Hymnu od kilku dni, aby móc pięknie razem zaśpiewać ku czci Święta 11 listopada Odzyskania Niepodległości.

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Dzień postaci z bajek był pełen radości i ciekawych zabaw związanych z bohaterami różnych bajek. W czasie tych zabaw okazało się, że nie jest to takie łatwe, aby nazwać prawidłowo bajkowych bohaterów, szczególnie tych z dawniejszych bajek. Każdy przedszkolak miał okazję opowiedzieć o swojej ulubionej postaci z bajki. Wykonaliśmy też bajkowe postacie na papierowej rolce, które posłużyły nam później do zabawy w teatrzyk. Malowaliśmy także farbami obrazki z bajek.

DZIEŃ MISIA

W Dniu Pluszowego Misia zamiast dzieci w naszym Przedszkolu hasały same niedźwiadki. Każdy mógł  przynieść ze sobą ulubionego pluszaka do przedszkola. Opowiadaliśmy o nich i porównywaliśmy je ze sobą. Każdy pluszowy ulubieniec miał imię nadane przez właściciela. Układaliśmy misiowe puzzle, rozwiązywaliśmy zagadki o misiach, wykonaliśmy pracę plastyczną z wacików kosmetycznych, segregowaliśmy obrazki misiów z bajek na współczesne i z dawnych czasów. Również tak jak na misie przystało częstowaliśmy się miodkiem. Był słodki jak cukier lecz o wiele od niego zdrowszy. Dzień ten przepełniony był wesołymi zabawami i okrzykami radości.

JESIENNY KĄCIK PRZYRODY

W miesiącu październiku uczyliśmy się o skarbach jesieni, a w listopadzie o przygotowywaniu się ludzi i zwierząt do zimy. Przy tej okazji zorganizowaliśmy sobie przedszkolny kącik jesienny. Przetwory, które przynieśliśmy z domu stopniowo otwieraliśmy i degustowaliśmy. To skarbnica witamin na czas jesieni i zimy. Bardzo nam smakowało!

DZIEŃ DYNI

W dniu Dyni oglądaliśmy różne gatunki dyniowe, małe, duże, okrągłe, podłużne a także różnokształtne dynie ozdobne. Dowiedzieliśmy się, że dynia ma wiele zastosowań w kulinariach, a przedszkolaki znały to warzywo jedynie z zupy dyniowej i suszonych pestek. Po wielozmysłowym poznaniu dyni ruszyliśmy do zabaw o tematyce dyniowej a także rozwiązywaliśmy obrazkowe zagadki, a następnie wykonaliśmy pracę plastyczną pt: „Moja dynia”, nie było łatwo ją wyciąć ale z pomocą naszej pani udało się to nam. Na koniec wykonaliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia w plakacie przedstawiającym Dzień Dyni.

DZIEŃ CHŁOPAKA

Ostatniego dnia września świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczynki złożyły chłopcom życzenia i wręczyły im upominki, a nasza pani przygotowała dla nich odświętne krawaty. Dzień ten upłynął w wyjątkowej atmosferze. Nie zabrakło też wspólnego poczęstunku.