Grupa “Biedroneczki”

ROK SZKOLNY 2021/2022

Grupa “Biedroneczki” – to grupa, do której uczęszcza 23 dzieci 5- letnich. Dzieci bardzo chętnie uczęszczają do przedszkola. Są pogodne, otwarte i aktywne podczas zabaw i zajęć. Z chęcią uczą się wierszy, rymowanek i piosenek. Uczestniczą w zajęciach z języka angielskiego oraz religii. Bardzo lubią wykonywać prace plastyczne z zastosowaniem różnych technik. Wiele radości sprawiają dzieciom zabawy ruchowe oraz zabawy w kącikach zainteresowań.  Uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, a w szczególności na przedszkolnym placu zabaw. Wychodząc na spacery, poznają najbliższe otoczenie i podziwiają otaczający nas świat przyrody. Każdy dzień w przedszkolu to nowe wyzwania i doświadczenia.

W grupie  Biedroneczek” oprócz zajęć obowiązkowych w ramach podstawy programowej, realizowane są zajęcia dodatkowe: “Ruch i zabawa to ważna sprawa” oraz “Radosny ruch ku muzyce” – są to zajęcia, które rozwijają zainteresowania sportowe, sprawność fizyczną, poczucie rytmu oraz wpływają na rozwój umiejętności i uzdolnień dzieci.

W grupie mamy 13 dziewczynek i 10 chłopców.
Dziewczynki to:  Zofia, Lilianna, Weronika K., Weronika W., Nina, Milena P., Julia, Amelia, Maja, Milena K., Nadia, Oliwia, Sandra
Chłopcy to: Tomasz, Piotr, Franciszek T., Franciszek G., Antoni, Krystian, Patryk, Igor, Mateusz, Adam

Panie pracujące w grupie:
Iwona Cioch – wychowawca
Jolanta Berg – nauczyciel
Krzysztofa Garus – nauczyciel
Katarzyna Droś – nauczyciel języka angielskiego
Katarzyna Borecka – nauczyciel religii

ZIMA, ZIMA, ZIMA…

Zima trzyma… ale my nie zapomnieliśmy o naszych skrzydlatych przyjaciołach z za okna. Rozmawiając o ptakach i zwierzętach, które zimują u nas w kraju, postanowiliśmy wybrać się do sklepu, żeby kupić odpowiedni pokarm. Po powrocie z zakupów udaliśmy się do ogrodu przedszkolnego, gdzie pan Krzysiu zawiesił karmniki dla ptaków i uzupełniliśmy ziarno oraz zawiesiliśmy słoninkę dla ptaków. Teraz będziemy zaglądać tam często, żeby nigdy nie zabrakło tam pożywienia.

OBJAZDOWE KINO SFERYCZNE

8 grudnia wybraliśmy się do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przystajni, a tam czekało na nas kino… ale nie jakieś zwykłe… była to wielka kula, do której wchodziliśmy i tam leżąc mieliśmy możliwość nie tylko biernie oglądać, ale także poczuć się uczestnikami niesamowitych wydarzeń. Każdy z nas wie, że drzewa są niezbędne by chronić różnorodność biologiczną oraz podtrzymywać życie na planecie, jednak DLACZEGO tak jest? Co wiemy o fotosyntezie, zmianach tlenu i strukturze drzew od korzeni do liści? Jak drzewa otrzymują energię słoneczną? Dlaczego rosną? W jaki sposób, wbrew grawitacji, woda przedostaje się od korzeni do liści na wierzchołkach drzew? Na te oraz inne pytania odpowiedzieli nam bohaterowie filmu: dociekliwa i miła biedronka Dolores oraz wyjątkowy świetlik Mike. Razem z nimi wyruszyliśmy w niezwykłą podróż do cudownego świata przyrody, by odkryć największe tajemnice drzew!

PRACOWITE BIEDRONECZKI

Każdy dzień w przedszkolu to nowe wyzwania. Codziennie poznajemy nowe rzeczy, zdobywamy nowe umiejętności…

POLSKA – TO MÓJ DOM

Wszystko co dzieci kochają kojarzy im się z domem przez duże “D”. W trakcie zajęć w przedszkolu dużo czasu poświęcamy tej tematyce. Kształtujemy postawę szacunku do historii naszego kraju oraz symboli narodowych. 10 listopada o godzinie 11:11 nasze przedszkole przystąpiło do ogólnopolskiej akcji “Szkoła do hymnu” i uroczyście odśpiewało cztery zwrotki “Mazurka Dąbrowskiego”. Tego dnia obejrzeliśmy też film edukacyjny ukazujący historię Dnia Odzyskania Niepodległości. Nauczyliśmy się również wierszyka pt. “Kto ty jesteś?” oraz wykonaliśmy pracę plastyczną “Godło Polski”. Jesteśmy dumni, że od najmłodszych lat możemy w ten sposób okazać naszą miłość do Ojczyzny.

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Pamiętajmy, że czytając dzieciom bajki rozwijamy ich wyobraźnię, fantazję, pamięć i wzbogacamy słownictwo. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy. Tego dnia wspólnie z grupą “Słoneczka” zorganizowaliśmy zajęcia koleżeńskie. Dzieci odgadywały tytuły bajek, które były prezentowane na tablicy multimedialnej. zorganizowaliśmy też zabawę w skojarzenia pt. “Jaka to bajka?”. Dzieci wymyślały coraz to nowe bajki, były bardzo aktywne, otwarte i wesołe. To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Był to dzień pełen wrażeń.

ZAJĘCIA SPORTOWE

W ramach realizacji projektu “Ruch i Zabawa to ważna sprawa” nawiązaliśmy współpracę z Panem Dariuszem, który jest trenerem piłki nożnej w Klubie Sportowym “Płomień Przystajń” oraz nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Przystajni. W miarę możliwości zajęcia odbywają się w sali GOKSiR w Przystajni, gdzie dzieci mają dużo wolnej przestrzeni do wykonywania ćwiczeń. Biedroneczki czerpią z tych zajęć dużo radości i bardzo chętnie w nich uczestniczą.

SPACER W OKOLICY PRZEDSZKOLA

Okolica naszego przedszkola jest bardzo ładna i ciekawa. W centrum Przystajni mamy kilka pięknych zabytków: Kościół św. Trójcy, Kapliczka św. Rocha, Sukiennice, które są chlubą naszej miejscowości. Od kilku lat, po renowacji, Rynek ozdobiony jest podświetlaną fontanną. Poza tym w pobliżu przedszkola znajduje się remiza OSP, GOKSiR oraz Gminna Biblioteka Publiczna. Idąc w drugą stronę możemy zobaczyć Urząd Gminy i Pocztę. Z kolei udając się w kierunku szkoły mijamy aptekę, Bank spółdzielczy oraz liczne sklepy. Biedroneczki oczywiście uwielbiają spacery i podziwianie tych wszystkich naszych zabudowań. Wybierając się na spacer zawsze pamiętają o zasadach bezpieczeństwa i zakładają kamizelki odblaskowe.

JESIENNE PRZETWORY

Jesienią w przedszkolu rozmawialiśmy o jesiennych darach przyrody, dowiedzieliśmy się jak ludzie przygotowują się do zimy, co to znaczy robić zapasy na zimę, jakie przetwory można robić z warzyw, a jakie z owoców. Poznaliśmy pojęcia: spiżarnia, zapasy. Sami zamieniliśmy się w prawdziwych kucharzy. Po dokładnym umyciu rąk i przypomnieniu zasad bezpiecznego posługiwania się ostrymi narzędziami w kuchni, dzielnie zabraliśmy się do pracy. Umyliśmy owoce, pokroili, a następnie napełniliśmy przygotowane słoiki. Na koniec wsypaliśmy do słoików cukier i uzupełnili wodę. Przygotowane słoiki zanieśliśmy do kuchni w celu ugotowania przetworów. Gotowe słoiki stoją w naszym kąciku przyrody i czekają na degustację zimą. Oprócz kompotów nauczyliśmy się, jak można suszyć owoce, z których powstaną zdrowe, pyszne chipsy.

DZIEŃ POCZTY POLSKIEJ

W ramach obchodzonego w dniu 18 października “Dnia Poczty Polskiej” nasze małe Biedroneczki wybrały się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego w Przystajni, aby przyjrzeć się mu z bliska i utrwalić zdobyte w przedszkolu wiadomości na temat tej instytucji. Z wielkim zainteresowaniem oglądały pomieszczenia poczty, mogły zaobserwować pracę urzędnika pocztowego i uświadomić sobie, jak wielkie znaczenie ma ten urząd w życiu codziennym. Dzieci poznały różne rodzaje listów: zwykłe, polecone, ekspresowe, lotnicze, kartki, telegramy; wzbogaciły słownictwo w zwroty: awizo, przesyłka, rozmowa telefoniczna. Utrwaliły znajomość swojego adresu zamieszkania oraz adresu przedszkola. Na zakończenie spotkania i w ramach podziękowania wręczyliśmy na ręce Pani Naczelnik kwiaty oraz złożyliśmy gorące życzenia.

JESIENNY LAS

Jesień zagościła w naszym przedszkolu. To najbardziej kolorowa pora roku, dlatego prace plastyczne dzieci z grupy Biedroneczki również są bardzo kolorowe. Natura zmienia się dynamicznie i inspiruje małych artystów do tworzenia barwnych i ciekawych prac plastycznych. Dzieci poznają różne techniki plastyczne. Jesienne prace plastyczne są wspaniałym uwieńczeniem tematów omawianych w przedszkolu, które mamy okazję zaprezentować. 15 października postanowiliśmy wykonać “Jesienny las”. Dzieciaki z wielką ochotą malowały ziemniaki i pietruszkę, zmieniając je w leśne grzybki. Obok grzybków pojawiły się zielone gałązki. Z plasteliny wykonały leśne zwierzątka, które ozdobiły jesienne prace. Zabawa wywołała na twarzach dzieci wiele uśmiechu i radości.

MUZYKĄ MALOWANE

W naszym przedszkolu odbył się grupowy konkurs plastyczny pt. “Muzyką malowane”. Oczywiście nie mogło zabraknąć tam naszej pracy. Wykorzystując różnorodne materiały przyrodnicze oraz dzieląc się ciekawymi pomysłami stworzyliśmy wspólną pracę inspirowaną piosenką “Malowała jesień”

Jury powołane specjalnie w celu wyłonienia zwycięzców zebrało się w przedszkolu i dokonało oceny naszych prac.

JESIENNE MUZYKOWANIE

Zabawy muzyczne to częsty element pojawiający się w czasie zabaw w przedszkolu. tutaj bawiliśmy się szukając różnego rodzaju pochodzenia dźwięku. gra na klockach w rytm piosenki “W deszczu” dostarczyła nam mnóstwo radości.

ZUMBA W PRZEDSZKOLU

Dzieci od najwcześniejszych lat odczuwają potrzebę ruchu. Dlatego też w naszym przedszkolu od miesiąca października odbywają się zajęcia dodatkowe „Zumba dla dzieci”, które prowadzi wykwalifikowana instruktorka- pani Agnieszka. Zajęcia te są jednym z elementów planu realizowanego w naszej grupie “Radosny ruch ku muzyce”. Zumba to dla przedszkolaków wspaniały czas relaksu, rozrywki i fitnessu. Podczas takich zajęć dzieci uczą się nie tylko tańca, ale też równowagi oraz koordynacji. Zumba promuje zdrowy styl życia u dzieci oraz wyrabia takie umiejętności jak: odpowiedzialność, zaufanie oraz umiejętność pracy zespołowej. Tego typu zajęcia korzystnie wpływają na rozwój intelektualny dzieci, a jednocześnie są świetną zabawą. Dzieci podczas zajęć z uwagą wykonywały polecenia instruktora, bawiąc się przy wspaniałej muzyce i znanych piosenkach. Po skończonych zajęciach z uśmiechem na twarzy opowiadali o zajęciach i nie mogli doczekać się kolejnego spotkania.

“STRUMYK”

Bardzo ważnym elementem w nabieraniu płynności ruchów jest samoobsługa dziecka: wiązanie butów, zapinanie guzików, budowanie, lepienie, majsterkowanie, wycinanie to również baza do usprawniania precyzji rąk.

A my dodatkowo wykonujemy ćwiczenia grafomotoryczne inspirowane piosenką „Strumyk”, ponieważ wiemy, że sprawność naszych rączek będzie bardzo ważna, kiedy będziemy się uczyli pisać.

 

MATEMATYKA NA WESOŁO

Edukacja matematyczna w przedszkolu ma przygotować dzieci do posługiwania się pewnymi pojęciami matematycznymi, do zrozumienia których  dochodzą poprzez samodzielne działanie. Zabawy i gry dydaktyczne spełniają ogromną rolę w  rozwijaniu kompetencji matematycznych dzieci przedszkolnych. Kształtują pojęcia matematyczne, pomagają dzieciom w zdobywaniu doświadczeń w zakresie działań matematycznych, ćwiczą technikę rachunkową, umożliwiają zrozumienie trudnych pojęć matematycznych, pozwalają na samodzielne wyciąganie wniosków z przeżywanych sytuacji.

ZABAWY W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM

Zabawy ruchowe i gimnastyczne dla przedszkolaków, poza dobrą zabawą, mają na celu pozytywne wpływanie na rozwój ruchowy i motoryczny dziecka. „Biedroneczki” wykorzystują piękną pogodę i uwielbiają swobodne zabawy na świeżym powietrzu.

POLICJANT W PRZEDSZKOLU

W dniu 11 października dzieciaki z naszego przedszkola w ramach realizacji tematu “Jestem bezpieczny w domu i w drodze do przedszkola” gościły policjantów z Komisariatu Policji w Krzepicach. Obejrzeliśmy film edukacyjny pt. “Popatrz w lewo, popatrz w prawo”. Rozmawialiśmy na temat konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego, zasad bezpiecznego przechodzenia przez ulicę, bezpiecznego podróżowania samochodem m.in. o używaniu pasów bezpieczeństwa i elementów odblaskowych, utrwaliliśmy znajomość numerów alarmowych oraz niektórych znaków drogowych. Dowiedzieliśmy się również jak należy się zachować w sytuacji zgubienia się np. w sklepie, spotkania osoby obcej czy ataku groźnego psa. Chętne przedszkolaki ćwiczyły jak należy przechodzić bezpiecznie przez jezdnię. Mogliśmy zobaczyć prawdziwe policyjne kajdanki, które zaprezentował pan policjant oraz odznakę “Policjanta”. Policjant zwrócił uwagę dzieci na kolor umundurowania oraz przybliżył im na czym polega praca Policjanta. Było to bardzo udane i pouczające spotkanie.

WYCIECZKA DO KINA

7 października “Biedroneczki” i “Słoneczka” wybrały się do kina Cinema City “Jurajska” w Częstochowie na bajkę pt. “Psi Patrol”. Jest to ulubiona bajka dzieciaków w tym wieku, więc wycieczka sprawiła im mnóstwo radości i frajdy.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Z tej okazji, 29 września,  nasze przedszkole odwiedziła pani Magdalena Damiak z Gminnej Biblioteki Publicznej w Przystajni. Z wielu książkowych propozycji, które przyniosła ze sobą, dzieci wybrały opowiadanie pt. “Misia i jej mali pacjenci” Anieli Cholewińskiej-Szkolik. Dzieci z dużym zainteresowaniem śledziły akcję losy bohaterów. Chętnie też oglądały książki i dzieliły się z rówieśnikami znajomością niektórych pozycji.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA ORAZ UROCZYSTE PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

20 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Nie mogło więc zabraknąć wspaniałej zabawy i w naszym przedszkolu. Było wszystko to, co uwielbiają przedszkolaki: konkursy, taniec, śpiew,  kolorowanki, a także słodkie małe, co nieco. Największe jednak zaskoczenie i radość wywołało pojawienie się wyjątkowego gościa… Do naszej sali zawitała Pani Dyrektor z ogromnym, czarodziejskim ołówkiem. Ten wyjątkowy dzień w naszym przedszkolu stał się okazją do uroczystego pasowania na przedszkolaka. Uroczystość rozpoczęła się od krótkiej części artystycznej, w której Biedroneczki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie Pani Dyrektor uroczyście pasowała każde dziecko na przedszkolaka.