Grupa “Biedroneczki”

ROK SZKOLNY 2023/2024

„Biedroneczki” – to My, najmłodsza Grupa w Przedszkolu. Jest nas dwudziestu pięciu: dwanaście Dziewczynek i trzynastu Chłopców. Naszą Wychowawczynią jest Pani Klaudia. Codziennie ciekawie organizuje nam czas. Opowiada o tym co nas otacza, śpiewa, tańczy i czyta wiele ciekawych opowiadań, które ułatwiają naszą adaptację w Przedszkolu. Jest z nami również Pani Gosia, która pomaga nam w czynnościach, z którymi mamy problem lub trudność. Codziennie czeka przy drzwiach z uśmiechem na twarzy dając słowo, że Mama i Tata na pewno przyjdą i odbiorą nas z Przedszkola.

Do Grupy przychodzą również inne Panie, które bardzo lubimy. Jest to Pani Danusia oraz Pani Kasia, z którą uczymy się języka angielskiego.

Dodatkowo, poza podstawą programową w naszej Grupie realizowany jest projekt:

  • „Paluszkowe Maluchy” – wspomagający Dzieci w procesie adaptacji w przedszkolu, rozwijający kreatywność, logiczne myślenie oraz wielozmysłowe poznawanie świata.

Mimo, że jesteśmy najmłodsi to wcale nie próżnujemy w Przedszkolu. Bardzo lubimy słuchać bajek, rozwiązywać ćwiczenia podczas zajęć, wykonywać prace plastyczne oraz poznawać świat podczas spacerów czy pobytów w ogrodzie przedszkolnym. Każdego dnia w naszej sali słychać radosne dźwięki, do których śpiewamy i tańczymy (bo bardzo to lubimy!). Mamy też czas na swobodną zabawę, podczas której uczymy się dzielić, rozmawiać ze sobą i współpracować.

Grupa „Biedroneczki” składa się z:

  • 12 Dziewczynek: Sonia, Zofia, Nadia, Blanka, Wiktoria, Lena, Emili, Oliwia, Kaja, Anna, Zuzanna Sz., Zuzanna W.
  • 13 Chłopców: Michał B., Ignacy, Grzegorz, Bartłomiej, Dawid, Leon, Michał K., Błażej, Jakub, Jan, Olivier, Antoni, Michał Ż.

Panie pracujące w Grupie „Biedroneczki”:

Klaudia Krawczyk-Damiak – wychowawca
Danuta Gajda – nauczyciel
Katarzyna Droś – nauczyciel języka angielskiego
Małgorzata Poraj – pomoc nauczyciela

Pobierz (PDF, 262KB)

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada o godzinie 11:11 Biedroneczki razem z pozostałymi Grupami wzięły udział w akcji „Niepodległa do Hymnu” śpiewając symbolicznie pierwszą zwrotkę i refren „Mazurka Dąbrowskiego”. Maluszki przez cały tydzień rozmawiały o Polsce, o znanych miejscach w kraju oraz o symbolach narodowych. A w celu utrwalenia tych wiadomości wykonały prace plastyczne: flagę oraz godło Polski.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

6 listopada Biedroneczki zostały zaproszone przez Panią Magdalenę Damiak do GBP w Przystajni z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Maluszki poznały bohaterów bajek z dawnych lat, rozmawiały o aktualnej porze roku na podstawie bajki „Reksio” oraz wysłuchały opowiadania o „Misiu, który nie chciał się dzielić”. Miłym akcentem spotkania były prezenty z postaci książeczek, którymi zostały obdarowane Dzieci.

1 LISTOPADA – SPACER NA CMENTARZ – PAMIĘTAMY…

30 października razem z Grupą Muchomorków poszliśmy na spacer na pobliski Cmentarz. Poznaliśmy zwyczaje związane ze Świętem Zmarłych w naszej kulturze i religii. Zrozumieliśmy też, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać momentu zadumy osób odwiedzających to miejsce. Zwróciliśmy również uwagę na ostrożność podczas zapalania zniczy i fakt, że dzieci nie powinny bawić się zapałkami czy zapalniczką.

DZIEŃ POCZTY POLSKIEJ

26 października Biedroneczki wraz z Grupą Motylków odwiedziły Urząd Pocztowy w Przystajni z okazji Dnia Poczty Polskiej. Poznaliśmy specyfikę pracy listonosza oraz pozostałych pracowników poczty, dowiedzieliśmy się, że aby wysłać list potrzebna jest koperta, znaczek i adres odbiorcy. A na koniec sami wrzuciliśmy do skrzynki list z pozdrowieniami zaadresowany do naszego Przedszkola.

PROJEKT “PALUSZKOWE MALUCHY”

Grupa Biedroneczek rozpoczęła projekt „Paluszkowe Maluchy”, którego bohaterem jest Pająk Kazik. Aktualnie mamy już za sobą dwa moduły: „Pajączek idzie do przedszkola”, podczas którego poznaliśmy pajączka i dowiedzieliśmy się, że też na początku trudno było mu rozstać się z rodzicami (jak niektórym z nas) i zostać w przedszkolu oraz nauczyliśmy się „Tańca Kazika”. Drugi moduł to: „Pajączek w lesie”. Dzięki niemu poznaliśmy leśne zwierzątka i ich odgłosy, wiemy już jak należy ubierać się jesienią i co pomaga nam w razie niepogody.

DZIEŃ CHŁOPAKA

Dziś Dzień Chłopaka jest w Przedszkolu,
więc ustawmy się zaraz dziarsko w półkolu.
Wszystkim Chłopcom życzenia składajmy,
dla nich nawet “Sto lat” zaśpiewajmy.

ZABAWY NA PRZEDSZKOLNYM PLACU ZABAW

Jesień w tym roku jest wyjątkowo ciepła i słoneczna. I mimo, że w kalendarzu już listopad to Biedroneczki nadal korzystają z ogrodu przedszkolnego. Bawią się, biegają, a przy okazji obserwują zmieniającą się wokół nich przyrodę.

KINO SFERYCZNE

21 września nasza Grupa wybrała się na projekcję filmu pt. „Zwierzęta nasi przyjaciele” wyświetlanego przez Kino sferyczne. Razem z Dziadkiem Frankiem odwiedziliśmy jego farmę i rozpoznawaliśmy odgłosy zwierząt. Następnie wyruszyliśmy w podróż, podczas której spotkaliśmy zwierzęta z dżungli, sawanny, pustyni, bieguna północnego i południowego oraz oceanu. Pierwszy raz byliśmy w kinie, w którym można leżakować – co bardzo nam się spodobało!

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

20 września Biedroneczki świętowały Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Od rana w sali panowała radosna atmosfera. Maluszki świetnie bawiły się podczas tańców i śpiewów do znanych im już utworów muzycznych. Dodatkową atrakcją było malowanie buziek i słodki podarunek.

POZNAJEMY OKOLICĘ

Jako Maluszki jesteśmy bardzo ciekawi otaczającego nas świata. Dużo spacerujemy, dzięki czemu poznajemy otoczenie, uczymy się bezpiecznego poruszania się po chodniku w obecności pluszowego węża oraz kształtujemy nawyk ubierania kamizelek odblaskowych. Oprócz spacerów, bawiliśmy się również na placu zabaw obok GOKSiR w Przystajni oraz obserwowaliśmy sarny żyjące na ogrodzonym terenie przy ulicy Kolejowej.

AKCJA “SPRZĄTANIE ŚWIATA”

Pierwszy spacer Biedroneczek połączony był z coroczną akcją „Sprzątanie świata”. Maluszki spacerując w okolicy Przedszkola zgłaszały zauważone śmieci, a Panie Klaudia i Małgosia zbierały je
i wrzucały do worka. Dzięki propagowaniu akcji, Dzieci od najmłodszych lat uczą się dbania o środowisko, czują się za nie odpowiedzialne oraz uświadamiają sobie jakie szkody mogą wywołać bezmyślne zachowania ludzi.