Grupa “Pszczółki”

ROK SZKOLNY 2019/2020

Grupa “Pszczółki” – to grupa, do której uczęszcza 21 dzieci 6- 5- letnich. Dzieci chętnie uczęszczają do przedszkola, są pogodne, otwarte, ciekawe i aktywne podczas zabaw i zajęć. Dzieci bardzo lubią różnego rodzaju gry i zabawy ruchowe, organizowane zarówno w sali przedszkolnej jak i na placu zabaw. Wspólnie uczą się zasad zgodnego współżycia w grupie. Starają się być samodzielne i koleżeńskie. Z chęcią uczą się nowych wierszyków, piosenek i rymowanek. Bardzo też lubią zabawy ruchowe, dydaktyczne i tematyczne w kącikach zainteresowań. Każdy dzień wypełniony jest radosną zabawą, zajęciami edukacyjnymi, zajęciami dodatkowymi i spacerami, dzięki czemu uśmiech nie znika z dziecięcych twarzy. Edukacja łączy się z zabawą, przez co dzieci zdobywają nowe wiadomości i umiejętności.
Powszechnie wiadomo, iż dzieci przedszkolne charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze dlatego też w naszej grupie realizujemy działania związane odkrywaniem i eksperymentowaniem w ramach programu “PRZEDSZKOLNE DOŚWIADCZENIA”. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Rozwijając umiejętność myślenia przyczynowo – skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniają się do rozszerzenia horyzontów myślowych przedszkolaka. I chociaż niektóre eksperymenty wydają się trudne, bo związane z dziedzinami, takimi jak fizyka lub chemia, to dają dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki a wiedza i umiejętności zdobywane we wczesnym dzieciństwie staną się inspiracją i pomostem do wiedzy zdobywanej na kolejnych szczeblach edukacji.
Część grupy to 6-latki, które w ciągu całego roku będą aktywnie przygotowywać się do rozpoczęcia edukacji w szkole podstawowej. W czasie spędzonym w przedszkolu dzieci będą poszerzać wiedzę, rozwijać swoje umiejętności. Przed nimi bowiem ważne wyzwanie- wkroczenie w świat liter i liczb. Pomocne w tym zakresie będzie wykonywanie zadań w kartach pracy. Z uśmiechem na twarzach i wiarą we własne możliwości zapewne z łatwością sprostają wszystkim tegorocznym wyzwaniom, a pobyt w przedszkolu będzie dla nich czasem przyjemności i wszechstronnego rozwoju.

W grupie mamy 11 dziewczynek i 10 chłopców.
Dziewczynki to: Anna, Nadia, Julia, Hanna, Aleksandra, Anita, Lena, Nikola, Magdalena, Róża, Paulina
Chłopcy to: Maksymilian, Błażej, Dawid, Kacper, Igor, Krystian, Miłosz, Adam, Patryk, Jakub

Panie pracujące w grupie:
Agnieszka Małek-Kędzierska – wychowawca
Jolanta Borecka – nauczyciel
Katarzyna Droś – nauczyciel języka angielskiego
Elżbieta Zmorek – nauczyciel religii

Pobierz (PDF, 201KB)

Wspaniała zabawa z programem “Przedszkolne doświadczenia”

Wiek przedszkolny charakteryzuje naturalna chęć poznawania świata. Dzieci już od najmłodszych lat są ciekawskimi badaczami i odkrywcami. Uczą się poprzez działanie, zbierają swoje doświadczenia zaspakajając tym samym zainteresowanie otaczająca rzeczywistością. Jednym ze sposobów zaspokojenia ciekawości dzieci są zabawy badawcze i eksperymenty. Przyczyniają się one do wszechstronnego rozwoju dziecka. Rozwijają umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego, porównywania, planowania własnych działań, poszukiwania oryginalnych pomysłów i rozwiązań a tym samym poszerzają horyzonty myślowe małych badaczy. Rozwiązując problem różnymi metodami, dziecko prowokowane jest do wyciągania wniosków, szukania zależności, określania przyczyn i skutków oraz formułowania wniosków.
Zabawy badawcze są też świetną okazją do kształtowania się w umyśle dziecka nowych operacji umysłowych takich jak: analiza, synteza, stając się tym samym wstępem do zdobywania wiedzy w kolejnych etapach edukacji.

CZYTANIE NA DYWANIE

Książka towarzyszy dziecku od najmłodszych lat życia i trudno nie docenić jej bogatego oddziaływania na jego rozwój. Bo jak pisała Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa którą ludzkość wymyśliła”. Nawyk czytania kształtuje się w dzieciństwie i niesie on same korzyści. Czytając dzieciom kształtujemy zainteresowania czytelnicze, które zostają na całe życie.
W ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” w naszym przedszkolu realizowany jest program edukacji czytelniczej „W krainie baśni i bajek”. W ramach tego programu w naszych grupach przedszkolnych dzieci mają okazję do częstego słuchania utworów literackich czytanych przez różne osoby.
W dniu 17 lutego dzieci z grupy „Pszczółki” odwiedziła mamusia Hani, która przeczytała dzieciom „Baśń o królewnie Roksanie” Błażeja Kusztelskiego ze zbioru pt. „Skarbnica baśni”. 24 lutego mamusia Miłoszka czytała nam bajki ze “Złotej Encyklopedii Bajek”: “Wilk i siedem kózek”, “Krab i czaple”, “Calineczka”. Dzień później odwiedziła nas mamusi Magdy i przeczytała bajeczki J.Duszyńskiej “O ciekawym wróbelku” i D.Chabat “Miś Remiś jest zazdrosny”. Czytaniu towarzyszyły zabawy ruchowe ze śpiewem, które dzieci bardzo lubią. Dzieci z uwagą wysłuchały czytanych baśni i oglądały kolorowe ilustracje. Dziękujemy pani Sylwi, pani Joli i pani Agacie za przyjście do przedszkola.
Mogliśmy w ten sposób włączyć się do akcji „czytanie na dywanie” w grupie „Pszczółek”.

Drodzy Rodzice!

Pragniemy zachęcić Państwa do głośnego czytania dzieciom. Od Was w największym stopniu zależy pomyślna przyszłość Waszego dziecka. Jeśli chcecie, by Wasze dziecko było mądre i odnosiło sukcesy w szkole oraz w życiu…CODZIENNIE CZYTAJCIE MU GŁOŚNO PRZEZ 20 MINUT!
Dzieci bardzo lubią słuchać głośnego czytania, a każde odwiedziny w przedszkolu i wspólna lektura są dla nich ważnym wydarzeniem. Dlatego też zachęcamy chętnych rodziców, babcie, czy starsze rodzeństwo do odwiedzania nas w przedszkolu i czytania dzieciom bajek.

Walentynki w grupie “Pszczółek”

„Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję”

14 lutego był dla czterolatków z naszego przedszkola prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało walentynkę: pyszne lizaki i czerwone baloniki w kształcie serca od pani. Dzień Walentynowy w grupie “Pszczółek” z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń.

Kubusiowi Przyjaciele Natury

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś.
Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat. Akcja objęła swoim zasięgiem już ponad 4 miliony dzieci. W tym roku dzieci z grupy “Pszczółki” dołączyły również do realizacji tego programu. Nauczycielki P. Agnieszka i p. Jola przygotowują zajęcia tematyczne, podczas których dzieci uczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dowiadują się, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznają korzyści płynące z ruchu.
Dzieci bawią się, uczą i poznawają świat przyrody. Materiały edukacyjne „Kubusiowych Przyjaciół Natury” pomagają rozwijać u dzieci kreatywność i samodzielne myślenie oraz przyswajać wiedzę poprzez zabawę. Dzięki realizacji scenariuszy zajęć nasze przedszkole otrzyma specjalny certyfikat, który przyzna nam tytuł „Kubusiowych Przyjaciół Natury”.


Dzień Babci i Dziadka w grupie “Pszczółki”

31 stycznia dzieci z grupy „Pszczółek” odwiedzili ukochani dziadkowie. Zaproszeni wyjątkowi goście mogli przyjrzeć się wyczynom scenicznym swoich wnuków. Mali artyści wykonywali układy taneczne, śpiewali i recytowali wiersze. Po występach babcie i dziadkowie otrzymali od swoich ukochanych wnuków drobne upominki. Całe spotkanie odbyło się przy słodkim poczęstunku, który jak zwykle przygotowali rodzice. Mamy nadzieje, że babcie i dziadkowie wrócili zadowoleni do swoich domów. Bardzo dziękujemy za tak liczne przybycie.

CUDOWNA LAMPA ALADYNA

Potrzeć cudowną lampę i wszystko mieć na zawołanie! Któż z nas choć raz o tym nie marzył?
A jeśli najpierw trzeba tę lampę zdobyć? Któż nie podjąłby wszelkich koniecznych wysiłków? Także zamieszkujący tajemniczą lampę Dżin ma swoje oczekiwania i wymagania. Zarówno od posiadacza lampy, jak i od całego świata.
„Cudowna lampa Aladyna” to opowieść pełna ciepła, pogody i magii. Spełniających się marzeń tych, którzy naprawdę na to zasługują i tym, którzy, by je spełniać, podejmują wysiłek. Ci zaś, którzy chcą chadzać drogami na skróty i wybierają kłamstwo i fałsz, kończą marnie, choć – w naszym muzycznym widowisku teatralnym – również zabawnie.
To przedstawienie to także wspaniałe piosenki, niezwykle barwna scenografia średniowiecznego Bagdadu, a do tego, robiąca ogromne wrażenie na najmłodszych widzach, multimedialna wizualizacja oraz gra świateł i dymu towarzysząca wyłanianiu się Dżina z cudownej magicznej lampy.

Na ten właśnie spektakl wybrały się dzieci z grup “Pszczółki” i “Słoneczka” do Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku. I zgodnie z opisem dzieciaki przeżyły niezwykłą podróż do świata baśni, która przyniosła im mnóstwo niezapomnianych wrażeń i emocji.

Z wizytą u weterynarza

Grupa „Pszczółki” wybrała się na wycieczkę do Gabinetu Weterynaryjnego „NA 4 ŁAPY” przy ulicy Targowej w Przystajni. Celem naszego spotkania było poznanie specyfiki pracy weterynarza, kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt, uświadomienie, że zwierzęta, tak jak i ludzie, są żywymi istotami, które też chorują i cierpią, oraz wymagają pomocy i leczenia. Przedszkolaki dokładnie obejrzały gabinet weterynaryjny, dowiedziały się na czym polega praca weterynarza. Lekarz weterynarii, Pani Magdalena Ksoll, opowiedziała o sposobie pielęgnacji zwierząt domowych, a także jak należy się zachować podczas kontaktu z niebezpiecznym zwierzęciem. Dzieci poznały narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt. Z wielkim zaciekawieniem oglądały wszystkie pomieszczenia kliniki. Pani weterynarz opowiedziała przedszkolakom do czego służą znajdujące się w nich urządzenia. Ogromne wrażenie zrobiło na dzieciach profesjonalne badanie USG. Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu i chętnie opowiadały o swoich małych przyjaciołach i ich problemach ze zdrowiem. Pani weterynarz podkreśliła konieczność mycia rąk po każdym kontakcie ze zwierzętami.
Cała nasza grupa pięknie dziękuje Pani Magdalenie za to ciekawe spotkanie!

Dzień aptekarza

Pan aptekarz waży, mierzy,
By lek zrobić jak należy,
Kiedy trzeba kupić leki,
Każdy pędzi do apteki.

“Dzisiaj my do Apteki przychodzimy i lekarstwo przynosimy. To lek uniwersalny i nic nie kosztuje to piękne słowo dziękuję” – z najlepszymi życzeniami oraz kwiatami z okazji Dnia Farmaceuty dzieci z grupy “Pszczółek” i “Muchomorków” udały się do pobliskiej apteki. Panie z apteki były troszkę zaskoczone, ale to nas tylko ucieszyło, bo lubimy robić niespodzianki.