Grupa “Pszczółki”

ROK SZKOLNY 2021/2022

Nasza grupa nosi nazwę „Pszczółki” i liczy 13 dzieci, zarówno 5 jak i 6 letnich. Wśród nas jest 8 dziewczynek i 5 chłopców. Bardzo chętnie przychodzimy do przedszkola, ponieważ lubimy spędzać ze sobą czas. Mamy nawet nasz codzienny rytuał, którym jest witanie się z Panią Klaudią. Możemy do siebie pomachać, przybić sobie żółwika, zatańczyć i co najbardziej lubimy przytulić się. Jesteśmy bardzo energiczni, roztańczeni i rozśpiewani, dlatego też poznajemy dużo nowych układów tanecznych oraz piosenek, które później często nucimy naszym mamusiom i tatusiom w domu. Z tego powodu, że większość naszej Pszczółkowej grupy idzie niedługo do szkoły dużo się uczymy. Poznajemy otaczający nas świat i zmiany w nim zachodzące, zaznajamiamy się z literami i cyframi, a także próbujemy je pisać, liczymy, porównujemy i eksperymentujemy. Wykonujemy także prace plastyczne, związane z daną tematyką, wykorzystując różnorodne techniki. Przychodzą do nas również inne Panie, które bardzo lubimy. Jest to Pani Jola, Pani Kasia, z którą uczymy się języka angielskiego, druga Pani Kasia, która uczy nas religii, a od niedawna także Pani Agnieszka, która wyciska z nas siódme poty na zajęciach z zumby.
Dodatkowo, poza podstawą programową w naszej grupie realizowane są trzy projekty:

  • „Za chwilę będę uczniem” – to program profilaktyczno – integracyjny zmniejszania naszych lęków przed pójściem do szkoły.
  • „Moje pierwsze abecadło” – to projekt ćwiczeń usprawniających naszą grafomotorykę i sprawność manualną.
  • „Inaczej, ciekawiej, z uśmiechem na twarzy… Kalendarz świąt nietypowych w przedszkolu” – jest to projekt ukazujący nam różnorodność świąt w kalendarzu, a także dążący do tworzenia radosnych przeżyć i wesołej zabawy.

Kiedy już jesteśmy po wszystkich zajęciach i wykonamy powierzone nam zadania, to tak jak wszystkie dzieci lubimy się bawić. Dziewczynki spędzają czas na malowaniu czy odgrywaniu ról w zabawach w dom czy prowadzeniu restauracji. Za to chłopcy bardzo chętnie wznoszą budowle z klocków czy zamieniają się w kierowców i urządzają wyścigi samochodów. Pewne jest to, że w naszej sali nikt się nie nudzi, a już na pewno nie smuci, ponieważ jesteśmy względem siebie koleżeńscy i pomocni. A jeśli mamy z czymś problem, dobrą radą i wsparciem zawsze poratuje nas Pani Klaudia i każda inna Pani pracująca w Przedszkolu.Grupa „Pszczółki” składa się z:

  • 8 dziewczynek: Hania, Michalinka L., Zuzia, Maja P., Maja P., Zosia, Lenka, Michalinka S.
  • 5 chłopców: Cyprian, Jaś, Tymon, Gracjan, Adrian

Panie pracujące w Grupie „Pszczółki”:

  • Klaudia Krawczyk – wychowawca
  • Jolanta Berg – nauczyciel
  • Katarzyna Droś – nauczyciel języka angielskiego
  • Katarzyna Borecka – nauczyciel religii

UROCZYSTE POŻEGNANIE STARSZAKÓW

Czas leci nieubłaganie i te dzieci, które jeszcze niedawno przekraczały po raz pierwszy progi przedszkola, dziś szykują się do rozpoczęcia kolejnego etapu w życiu – edukacji szkolnej. Przyjaźnie, które narodziły się w przedszkolu, to cenny skarb, który ze sobą zabiorą. To, czego nauczyli się w przedszkolu, to pierwszy bagaż doświadczeń: pierwsze zabawy z rówieśnikami, pierwsza książka, pierwsza literka, pierwsza cyferka… To niezatarte wspomnienia ich dzieciństwa, ważne…. a może nawet najważniejsze.

21 czerwca, w obecności rodziców oraz zaproszonych gości, odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022. Już za dwa miesiące starszaki z grupy – Motylki i Pszczółki będą uczniami I klasy Szkoły Podstawowej w Przystajni. To właśnie w tym dniu dzieci żegnały swoje przedszkole oraz wspominały cudowne chwile spędzone wśród swoich kolegów, pań i ulubionych zabawek. Był to dzień szczególny – pełen przeżyć i wzruszeń zarówno dla przedszkolaków, rodziców jak i pracowników przedszkola. Dla dzieci kończy się okres beztroski, wspólnych zabaw i spotkań. Dzieci zaprezentowały program artystyczny: pięknie tańczyły, recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Włożyły wiele pracy w swój występ, co zaproszeni na uroczystość goście oraz rodzice docenili i wielokrotnie nagrodzili gromkimi brawami. Na zakończenie każdy absolwent otrzymał z rąk Pani Dyrektor pamiątkowe tablo oraz książki ufundowane przez Radę Rodziców. Pani dyrektor podziękowała rodzicom za szczególne zaangażowanie w pracę przedszkola i oczywiście nauczycielom za ich trud włożony w edukację małych podopiecznych. Niejednemu rodzicowi zakręciła się łezka w oku, widząc jak ich pociechy szybko dorastają.

Dziękujemy dzieciom za cztery lata wspólnej pracy i zabawy, rodzicom za dobrą współpracę i życzliwość.

Absolwentom przedszkola życzymy uśmiechów, wspaniałych przyjaciół oraz wielu sukcesów w szkole i spełnienia marzeń.  A na najbliższe dni, samych słonecznych chwil i wspaniałych, wakacyjnych przygód! Wszystkim rodzicom – dumy z osiągnięć dzieci.

 

DZIEŃ ZIEMI

Do Dnia Ziemi przygotowywaliśmy się cały tydzień. Uczyliśmy się jak i po co segregować śmieci i co oznacza słowo recykling. Oglądaliśmy filmy edukacyjne pokazujące nam jak dbać o wodę i powietrze aby Nam i innym organizmom żyło się lepiej. Stworzyliśmy też plakat przedstawiający planetę Ziemia, która jest uśmiechnięta, ponieważ wie, że jesteśmy już gotowi do tego aby ją chronić i o nią dbać.

WARSZTATY WIELKANOCNE

W Wielki Czwartek wybraliśmy się na Warsztaty Wielkanocne do pobliskiej Szkoły Języków Obcych „Green School”, które poprowadziła Pani Agnieszka – Mamusia jednej z Naszych Pszczółek, Zuzi. Sami przygotowaliśmy ciasto na babeczki nazwane „Szalonymi kurczaczkami”, które następnie ozdobiliśmy. Wykonaliśmy także kartki wielkanocne. A co najważniejsze: w trakcie całych zajęć szlifowaliśmy swój angielski, ucząc się pojedynczych słówek i zwrotów związanych ze Świętami Wielkanocnymi.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY I DZIEŃ POEZJI

21 marca odwiedziła Nas w Przedszkolu Pani Magda z Gminnej Biblioteki Publicznej w Przystajni. Rozmawialiśmy o zwiastunach wiosny, o tym jakie zmiany można zaobserwować w przyrodzie, a na koniec wykonaliśmy koszyczki Pani Wiosny. Przy okazji Pierwszego Dnia Wiosny obchodziliśmy także Dzień Poezji. Pani Magda przeczytała nam wiele wierszy. Niektóre z nich szybko zrozumieliśmy ale były też takie, nad którymi musieliśmy trochę pogłówkować, żeby dowiedzieć się o co w nich chodzi. Jako podsumowanie tego dnia razem z innymi Przedszkolakami wybraliśmy się na wiosenny spacer, żeby powitać nową porę roku.

DZIEŃ KOBIET

8 marca był bardzo ważnym dniem dla Dziewczynek! To właśnie wtedy obchodziliśmy Dzień Kobiet w Naszym Przedszkolu. Oprócz słodkiego poczęstunku, Chłopcy obdarowali Dziewczynki kwiatami i własnoręcznie wykonanymi laurkami, a także złożyli Im życzenia płynące z samego serduszka! Niech Nam żyją 100 lat!

DZIEŃ PIZZY

9 lutego świętowaliśmy Dzień Pizzy. Na początek obejrzeliśmy prezentację interaktywną dotyczącą historii pizzy i wykonaliśmy zadania sprawdzające Naszą wiedzę. Ćwiczyliśmy także umiejętność wycinania nożyczkami i układania puzzli (oczywiście z motywem pizzy). A na koniec sami przygotowaliśmy Naszą wspólną pizzę. Każdy z Nas miał inne zadanie do wykonania, dzięki czemu sprawnie Nam poszło. Chyba nie musimy mówić, że pizza wyszła przepyszna? Widać to na Naszych twarzach!

WALENTYNKI

Tuż przed 14 lutego świętowaliśmy w Przedszkolu Walentynki. Tego dnia w Naszej Grupie królował kolor czerwony. Rozwiązaliśmy wiele zadań rozwijających nasze logiczne myślenie oraz umiejętności matematyczne. Tańczyliśmy, konkurowaliśmy i przede wszystkim dobrze się bawiliśmy w towarzystwie uśmiechu, serdeczności no i oczywiście serduszek, których tego dnia nie mogło zabraknąć.

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

8 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Obejrzeliśmy film nagrany przez Panią Magdę, która opowiedziała Nam o korzyściach i zagrożeniach płynących z korzystania z Internetu oraz urządzeń, takich jak: telefon, tablet czy komputer. Wysłuchaliśmy także bajkę, pt.: „Basia i tablet”, rozwiązaliśmy quiz wiedzy, a na koniec wykonaliśmy pracę plastyczną.

BAL KARNAWAŁOWY

27 stycznia w Naszym Przedszkolu odbył się Bal karnawałowy. Od rana w sali czuć było taneczny klimat. Księżniczki, wróżki, superbohaterowie, policjanci a nawet ludzik z Lego bawiły się
w karnawałowych rytmach wśród mieniących się kurtyn i mnóstwa balonów. A po dużej ilości pląsów czekał na nas słodki poczęstunek, który naładował nasze baterie na nowo!

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Mimo, że przyszło nam przygotowywać się do Dnia Babci i Dziadka w domach to dobrze poradziliśmy sobie z tym zadaniem! Jak widać na zdjęciach niektórzy z Nas mieli do zrobienia bardzo dużo laurek. Ale uśmiechy Babć i Dziadziusiów wynagrodziły trud Naszej pracy. A kiedy już wróciliśmy do Przedszkola nagraliśmy krótkie przedstawienie, w którym zaprezentowaliśmy Nasz talent recytatorski, wokalny i taneczny.

“ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ…”

Grudzień był dla nas magicznym czasem, który coraz bardziej przybliżał nas do Świąt Bożego Narodzenia. Wspólnie ustroiliśmy naszą choinkę, śpiewaliśmy kolędy, przygotowywaliśmy pierniczki, które następnie ozdobiliśmy, a w przeddzień Wigilii, którą celebrujemy w domach, my też w Przedszkolu mieliśmy swoją. Łamaliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia, a nawet zjedliśmy barszcz z uszkami. Odwiedziliśmy nawet przystajńską szopkę w rynku naszej miejscowości oraz podziwialiśmy ozdoby świąteczne, którymi udekorowane były budynki.

“KINO SFERYCZNE”

8 grudnia wybraliśmy się do Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Przystajni, w którym czekało na nas kino. Ale nie takie zwykłe kino. Czekała tam na nas wielka kula, do której wchodziliśmy bez butów i mogliśmy leżeć! Oglądaliśmy film dotyczący ciała człowieka i wybraliśmy się w podróż po jego wnętrzu. Dodatkowo zobaczyliśmy jakie szkody może wywołać jedna, malutka bakteria w naszym organizmie i przypomnieliśmy sobie co robić aby żyć długo i zdrowo.

“MIKOŁAJKI”

10 grudnia odwiedziliśmy Zagrodę edukacyjną „Stefanówka” w Szarlejce. Razem z grupą „Motylki” jechaliśmy tam bardzo podekscytowani, ponieważ wiedzieliśmy, że spotkamy się ze Świętym Mikołajem. Dodatkowo poznaliśmy tradycje, obrzędy i lokalne zwyczaje związane z Adwentem i okresem Bożego Narodzenia. Wzięliśmy udział w warsztatach florystycznych, w trakcie których sami zrobiliśmy stroiki świąteczne, które zabraliśmy ze sobą do domów. A także mieliśmy okazję zobaczyć i pogłaskać zwierzątka, takie jak: alpaki, konie, krowy, owce czy kozy. Na bardzo długo zapamiętamy ten wyjazd!

“PIERWSZY ŚNIEG”

Koniec listopada przyniósł nam zimę trochę wcześniej niż powinien. Ale czy z tego powodu mielibyśmy się smucić? Oczywiście, że nie! Wystarczyło tylko szybko wskoczyć w zimowe buty, kurtki, czapki i szaliki i korzystać z uroków pięknej, białej zimy. Toczyliśmy kule ze śniegu, rzucaliśmy śnieżkami do celu, a co najważniejsze sprawdziliśmy czy ptaszki, które zostają w Polsce będą miały co jeść, w czasie kiedy ziemia będzie przykryta białym puchem.

“MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA”

19 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To bardzo ważny dzień dla Nas, Dzieci. Poznaliśmy swoje prawa i omówiliśmy je szczegółowo. Obejrzeliśmy filmy edukacyjne związane z Dniem Praw Dziecka, jak i z tym czym w ogóle dla Dzieci jest szczęście (sami też odpowiedzieliśmy na to pytanie). Na koniec w ramach utrwalenia naszych praw, pokolorowaliśmy te najważniejsze dla nas.

“MUZYKĄ MALOWANE”

Tak jak pozostałe grupy z naszego Przedszkola, My również wzięliśmy udział w konkursie „Muzyką malowane”. Każdy z nas realizował na kartce swój mały projekt. Wykorzystaliśmy wiele materiałów, które uczyniły naszą pracę wyjątkową. I tak oto powstała piękna, kolorowa i ciepła jesień, którą większość z nas bardzo lubi!

11 LISTOPADA – NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada o godzinie 11:11 nasze Przedszkole przystąpiło do uroczystego odśpiewania hymnu narodowego w ramach projektu „Szkoła do hymnu”. Tego dnia obejrzeliśmy również film edukacyjny o Dniu Odzyskania Niepodległości, ukazujący historię powstania tego święta. Nauczyliśmy się również wierszyka i wykonaliśmy pracę plastyczną w barwach narodowych. Jesteśmy dumni, że od najmłodszych lat możemy w ten sposób ukazywać naszą miłość do Ojczyzny!

“DZIEŃ POSTACI Z BAJEK”

5 listopada obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Rozpoznawaliśmy postacie po cieniach, odgadywaliśmy jakie atrybuty są im przypisane, a także rozwiązywaliśmy zagadki związane z tytułami bajek. Układaliśmy puzzle, dzięki czemu ćwiczyliśmy nasze logiczne myślenie, a także malowaliśmy farbami znanych i lubianych bohaterów bajek.

ROBIMY KOMPOTY

Przy okazji rozmów o owocach i warzywach, które daje nam jesień zrobiliśmy w naszej grupie kompoty. Na początek starannie umyliśmy ręce, następnie owoce i zabraliśmy się do krojenia jabłek i rabarbaru. Tak przygotowane owoce włożyliśmy do słoików, zasypaliśmy cukrem i zalaliśmy wodą, a Pani Mariola zagotowała słoiki. Teraz już z pewnością będziemy pomagać mamie przy robieniu jesiennych przetworów w domu!

“DZIEŃ DYNI”

29 października w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dyni. Wszyscy tego dnia mieliśmy w swoim ubiorze coś pomarańczowego, bo przecież większość dyń jest właśnie w takim kolorze. Na początek Pani Klaudia wytłumaczyła nam jak powstaje dynia. Określaliśmy jej kształty, kolory i wielkość. Przekroiliśmy też dynię na połowę i zobaczyliśmy jak wygląda w środku i co można w niej znaleźć. Dowiedzieliśmy się jakie potrawy można przygotować z tego warzywa. Przy okazji ćwiczyliśmy nasze narządy mowy, doskonaliliśmy przeliczanie do 10, a także logiczne myślenie. Na koniec wyciągnęliśmy z dyni wszystkie pestki i odłożyliśmy do suszenia. Oczywiście nie zabrakło też ich smakowania.

“DZIEŃ UŚMIECHU”

Corocznie Światowy Dzień Uśmiechu obchodzony jest w pierwszy piątek października. W Grupie „Pszczółek” również go celebrowaliśmy. W odcieniach żółtego i z uśmiechem na twarzy powiedzieliśmy sobie co sprawia, że się cieszymy ale i smucimy. Poznaliśmy historię tego święta oraz rozwiązaliśmy karty pracy z nim związane. Dostaliśmy odznaki „Uczestnika Dnia Uśmiechu”, a także wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia w fotobudce. Tego dnia wszyscy powinni być tak uśmiechnięci jak na tych fotografiach! 🙂

“DZIEŃ CHŁOPAKA”

30 września w Grupie „Pszczółki” celebrowaliśmy bardzo ważne święto, zarówno dla Chłopców, jak i dla Mężczyzn, czyli Dzień Chłopaka. Od rana w sali słychać było pogłoski kogo święto dziś obchodzimy, a Dziewczynki nie mogły doczekać się kiedy będą mogły zaśpiewać głośne „100 lat” dla kolegów z Grupy. Chłopcy zostali obdarowani przez Dziewczynki dyplomami, pięknymi życzeniami oraz przytulasami. Później wszyscy razem świętowaliśmy przy stolikach, zajadając się pysznościami a na koniec wykonaliśmy prace plastyczne: Chłopcy superbohaterów, a Dziewczynki słodkie jednorożce. Jeszcze raz dla Wszystkich, zarówno tych młodszych, jak i starszych Chłopców: 100 lat!

“DZIEŃ JABŁKA”

28 września obchodziliśmy w Naszej Grupie Dzień Jabłka. Na początek wysłuchaliśmy krótką bajkę pt.: „O jabłuszkach i Jeżyku”. Musieliśmy bardzo uważać, ponieważ Pani sprawdzała czy znamy odpowiedzi na różne pytania, na przykład takie: „Czy na pewno jeże lubią jeść jabłka?”. Następnie poznaliśmy różne odmiany jabłek, oglądaliśmy i opisywaliśmy je, no i oczywiście smakowaliśmy. Dowiedzieliśmy się także kilku ciekawostek o tym owocu oraz sposobach jego wykorzystania.
Na dywanie układaliśmy puzzle, szukaliśmy cieni oraz przeliczaliśmy pestki. Po wszystkich ćwiczeniach naszego umysłu, przystąpiliśmy do zabawy „Wyścigi robaczków”. Naszym zadaniem było jak najszybsze nawinięcie sznurka na słomkę, tak aby znalazł się przy samym jabłuszku. Wszystkie dzieci dopingowały zawodników a uśmiechy nie schodziły nam z twarzy. Na koniec wykonaliśmy piękne jabłka metodą wydzierania papieru. Dzięki temu ćwiczyliśmy nasze małe paluszki.

PIERWSZY DZIEŃ JESIENI – “DZIEŃ SPADAJĄCEGO LIŚCIA”

23 września do Grupy „Pszczółek” zawitała nowa pora roku – JESIEŃ. Tego dnia obchodziliśmy jeszcze jedno święto: „Dzień Spadającego Liścia”. Opisaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie, bawiliśmy się w kodowanie jesiennych listków według koloru i rodzaju, a także przeliczaliśmy elementy związane z tą porą roku. Wsłuchiwaliśmy się również w utwór A. Vivaldi’ego „Jesień” i poruszaliśmy się w rytm muzyki z liśćmi w dłoniach. Pod koniec dnia wykonaliśmy pracę plastyczną, pokazującą nam jakie kolory mogą powstać w wyniku mieszania ze sobą farb. A, żeby na własne oczy zobaczyć jak zmienia się świat wyszliśmy na przedszkolny plac zabaw i obserwowaliśmy piękny, jesienny krajobraz.

“DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA”

20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Oczywistym jest, że i w Naszym Przedszkolu hucznie świętowaliśmy tą datę. W tym roku wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej akcji „Dzień Przedszkolaka to ważne święto, uczcijmy je razem tańcem i piosenką”. Z tego też powodu na początek zatańczyliśmy do piosenki „Życie Przedszkolaka”, później zostaliśmy odznaczeni medalami „Super Przedszkolaka”, bawiliśmy się przy znanych nam utworach muzycznych i wykonaliśmy kilka pamiątkowych zdjęć. Koniec zabaw tego dnia osłodziły nam pyszne muffinki, którym ciężko było się oprzeć!

“DZIEŃ KROPKI”

Można pomyśleć, że mała i nierzucająca się w oczy kropka to taki nic nieznaczący symbol. Ale czy na pewno? To właśnie ta KROPKA 15 września obchodziła swoje święto. Tego dnia wysłuchaliśmy opowiadania pt. ”Opowieść o małej Kropce”, które pokazało nam, że kropkę spotykamy praktycznie wszędzie. Nawet na naszym ciele można zobaczyć ich wiele w postaci znamion. Dowiedzieliśmy się także, że dla osób niewidomych jest ona bardzo pomocna, ponieważ alfabet Braille’a składa się właśnie z takich malutkich punkcików, wyglądających jak kropka. Z Naszą Panią rozwiązywaliśmy kropkowe sudoku, dopasowywaliśmy kropki do odpowiednich miejsc, a także przeliczaliśmy. Na koniec wykonaliśmy karty pracy związane z tym właśnie dniem.