Grupa “Pszczółki”

ROK SZKOLNY 2021/2022

Nasza grupa nosi nazwę „Pszczółki” i liczy 13 dzieci, zarówno 5 jak i 6 letnich. Wśród nas jest 8 dziewczynek i 5 chłopców. Bardzo chętnie przychodzimy do przedszkola, ponieważ lubimy spędzać ze sobą czas. Mamy nawet nasz codzienny rytuał, którym jest witanie się z Panią Klaudią. Możemy do siebie pomachać, przybić sobie żółwika, zatańczyć i co najbardziej lubimy przytulić się. Jesteśmy bardzo energiczni, roztańczeni i rozśpiewani, dlatego też poznajemy dużo nowych układów tanecznych oraz piosenek, które później często nucimy naszym mamusiom i tatusiom w domu. Z tego powodu, że większość naszej Pszczółkowej grupy idzie niedługo do szkoły dużo się uczymy. Poznajemy otaczający nas świat i zmiany w nim zachodzące, zaznajamiamy się z literami i cyframi, a także próbujemy je pisać, liczymy, porównujemy i eksperymentujemy. Wykonujemy także prace plastyczne, związane z daną tematyką, wykorzystując różnorodne techniki. Przychodzą do nas również inne Panie, które bardzo lubimy. Jest to Pani Jola, Pani Kasia, z którą uczymy się języka angielskiego, druga Pani Kasia, która uczy nas religii, a od niedawna także Pani Agnieszka, która wyciska z nas siódme poty na zajęciach z zumby.
Dodatkowo, poza podstawą programową w naszej grupie realizowane są trzy projekty:

  • „Za chwilę będę uczniem” – to program profilaktyczno – integracyjny zmniejszania naszych lęków przed pójściem do szkoły.
  • „Moje pierwsze abecadło” – to projekt ćwiczeń usprawniających naszą grafomotorykę i sprawność manualną.
  • „Inaczej, ciekawiej, z uśmiechem na twarzy… Kalendarz świąt nietypowych w przedszkolu” – jest to projekt ukazujący nam różnorodność świąt w kalendarzu, a także dążący do tworzenia radosnych przeżyć i wesołej zabawy.

Kiedy już jesteśmy po wszystkich zajęciach i wykonamy powierzone nam zadania, to tak jak wszystkie dzieci lubimy się bawić. Dziewczynki spędzają czas na malowaniu czy odgrywaniu ról w zabawach w dom czy prowadzeniu restauracji. Za to chłopcy bardzo chętnie wznoszą budowle z klocków czy zamieniają się w kierowców i urządzają wyścigi samochodów. Pewne jest to, że w naszej sali nikt się nie nudzi, a już na pewno nie smuci, ponieważ jesteśmy względem siebie koleżeńscy i pomocni. A jeśli mamy z czymś problem, dobrą radą i wsparciem zawsze poratuje nas Pani Klaudia i każda inna Pani pracująca w Przedszkolu.

Grupa „Pszczółki” składa się z:

  • 8 dziewczynek: Hania, Michalinka L., Zuzia, Maja P., Maja P., Zosia, Lenka, Michalinka S.
  • 5 chłopców: Cyprian, Jaś, Tymon, Gracjan, Adrian

Panie pracujące w Grupie „Pszczółki”:

  • Klaudia Krawczyk – wychowawca
  • Jolanta Berg – nauczyciel
  • Katarzyna Droś – nauczyciel języka angielskiego
  • Katarzyna Borecka – nauczyciel religii

“DZIEŃ UŚMIECHU”

Corocznie Światowy Dzień Uśmiechu obchodzony jest w pierwszy piątek października. W Grupie „Pszczółek” również go celebrowaliśmy. W odcieniach żółtego i z uśmiechem na twarzy powiedzieliśmy sobie co sprawia, że się cieszymy ale i smucimy. Poznaliśmy historię tego święta oraz rozwiązaliśmy karty pracy z nim związane. Dostaliśmy odznaki „Uczestnika Dnia Uśmiechu”, a także wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia w fotobudce. Tego dnia wszyscy powinni być tak uśmiechnięci jak na tych fotografiach! 🙂

“DZIEŃ CHŁOPAKA”

30 września w Grupie „Pszczółki” celebrowaliśmy bardzo ważne święto, zarówno dla Chłopców, jak i dla Mężczyzn, czyli Dzień Chłopaka. Od rana w sali słychać było pogłoski kogo święto dziś obchodzimy, a Dziewczynki nie mogły doczekać się kiedy będą mogły zaśpiewać głośne „100 lat” dla kolegów z Grupy. Chłopcy zostali obdarowani przez Dziewczynki dyplomami, pięknymi życzeniami oraz przytulasami. Później wszyscy razem świętowaliśmy przy stolikach, zajadając się pysznościami a na koniec wykonaliśmy prace plastyczne: Chłopcy superbohaterów, a Dziewczynki słodkie jednorożce. Jeszcze raz dla Wszystkich, zarówno tych młodszych, jak i starszych Chłopców: 100 lat!

“DZIEŃ JABŁKA”

28 września obchodziliśmy w Naszej Grupie Dzień Jabłka. Na początek wysłuchaliśmy krótką bajkę pt.: „O jabłuszkach i Jeżyku”. Musieliśmy bardzo uważać, ponieważ Pani sprawdzała czy znamy odpowiedzi na różne pytania, na przykład takie: „Czy na pewno jeże lubią jeść jabłka?”. Następnie poznaliśmy różne odmiany jabłek, oglądaliśmy i opisywaliśmy je, no i oczywiście smakowaliśmy. Dowiedzieliśmy się także kilku ciekawostek o tym owocu oraz sposobach jego wykorzystania.
Na dywanie układaliśmy puzzle, szukaliśmy cieni oraz przeliczaliśmy pestki. Po wszystkich ćwiczeniach naszego umysłu, przystąpiliśmy do zabawy „Wyścigi robaczków”. Naszym zadaniem było jak najszybsze nawinięcie sznurka na słomkę, tak aby znalazł się przy samym jabłuszku. Wszystkie dzieci dopingowały zawodników a uśmiechy nie schodziły nam z twarzy. Na koniec wykonaliśmy piękne jabłka metodą wydzierania papieru. Dzięki temu ćwiczyliśmy nasze małe paluszki.

PIERWSZY DZIEŃ JESIENI – “DZIEŃ SPADAJĄCEGO LIŚCIA”

23 września do Grupy „Pszczółek” zawitała nowa pora roku – JESIEŃ. Tego dnia obchodziliśmy jeszcze jedno święto: „Dzień Spadającego Liścia”. Opisaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie, bawiliśmy się w kodowanie jesiennych listków według koloru i rodzaju, a także przeliczaliśmy elementy związane z tą porą roku. Wsłuchiwaliśmy się również w utwór A. Vivaldi’ego „Jesień” i poruszaliśmy się w rytm muzyki z liśćmi w dłoniach. Pod koniec dnia wykonaliśmy pracę plastyczną, pokazującą nam jakie kolory mogą powstać w wyniku mieszania ze sobą farb. A, żeby na własne oczy zobaczyć jak zmienia się świat wyszliśmy na przedszkolny plac zabaw i obserwowaliśmy piękny, jesienny krajobraz.

“DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA”

20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Oczywistym jest, że i w Naszym Przedszkolu hucznie świętowaliśmy tą datę. W tym roku wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej akcji „Dzień Przedszkolaka to ważne święto, uczcijmy je razem tańcem i piosenką”. Z tego też powodu na początek zatańczyliśmy do piosenki „Życie Przedszkolaka”, później zostaliśmy odznaczeni medalami „Super Przedszkolaka”, bawiliśmy się przy znanych nam utworach muzycznych i wykonaliśmy kilka pamiątkowych zdjęć. Koniec zabaw tego dnia osłodziły nam pyszne muffinki, którym ciężko było się oprzeć!

“DZIEŃ KROPKI”

Można pomyśleć, że mała i nierzucająca się w oczy kropka to taki nic nieznaczący symbol. Ale czy na pewno? To właśnie ta KROPKA 15 września obchodziła swoje święto. Tego dnia wysłuchaliśmy opowiadania pt. ”Opowieść o małej Kropce”, które pokazało nam, że kropkę spotykamy praktycznie wszędzie. Nawet na naszym ciele można zobaczyć ich wiele w postaci znamion. Dowiedzieliśmy się także, że dla osób niewidomych jest ona bardzo pomocna, ponieważ alfabet Braille’a składa się właśnie z takich malutkich punkcików, wyglądających jak kropka. Z Naszą Panią rozwiązywaliśmy kropkowe sudoku, dopasowywaliśmy kropki do odpowiednich miejsc, a także przeliczaliśmy. Na koniec wykonaliśmy karty pracy związane z tym właśnie dniem.