“WITAMINKI” – Projekt Edukacyjny

WITAMINKI

Projekt edukacyjny promujący zdrowe nawyki żywieniowe

W ramach realizacji projektu będziemy podejmować różnorodne aktywności promujące zdrowe nawyki żywieniowe. Chcemy kształtować u dzieci już od najmłodszych lat kulturę spożywania zdrowych posiłków, w których będą królowały warzywa.

POROWE WYZWANIE

W grudniu Motylki miały przyjemność poznania jeszcze jednego warzywnego bohatera jakim był Por Przemek. Dzieci dzielnie podjęły warzywne wyzwanie. Zapoznały się z jego wyglądem kształtem i zapachem. Miały okazję bliżej się mu przyjrzeć, dotknąć i powąchać. Doskonale przedszkolaki poradziły sobie z zaznaczeniem części jadalnej oraz liści nadających się do spożycia. Najciekawszym momentem była gimnastyka z porem Przemkiem przy piosence pt. „Por Przemek”. Dzieci opowiadały o przeznaczeniu pora w kuchni w sałatkach, surówkach ale same zadecydowały o przekazaniu naszego Pora Przemka do kuchni przedszkolnej celem ugotowania z niego pysznej zupy jarzynowej dla wszystkich przedszkolaków. Nasze przedszkolaki z radością i zaangażowaniem uczestniczą w projekcie „Witaminki” ponieważ stanowi to okazję, aby poprzez zabawę zachęcać dzieci do zdrowego odżywiania i odkrywania nowych smaków.

CZOSNKOWE WYZWANIE

         Motylki w grudniu z niewielkim opóźnieniem podjęły wyzwanie czosnkowe w ramach projektu „Witaminki”.  Przywitały się z niezwykle ważnym,  warzywnym bohaterem – Czosnkiem  Czarkiem.  Dzieci miały okazję poznać czosnek z każdej strony, odkrywając jego tajemnice i właściwości w formie zabaw i zajęć edukacyjnych. Przedszkolaki dowiedziały się, jak zbudowany jest czosnek, a także uczyły się rozpoznawać go za pomocą różnych zmysłów. Węch, dotyk, wzrok – wszystkie zmysły brały udział w tym wyjątkowym spotkaniu. Dzieci dowiedziały się o właściwościach zdrowotnych czosnku dla naszego organizmu  jako szczególna broń przeciwko wirusom i przeziębieniom. Motylki przeliczały ząbki czosnku, porównywały liczebność ząbków w  główce czosnku. Wiele radości dostarczyła zabawa ruchowa przy piosence „Waleczny Czarek” z elementami sztuk walki. Na zakończenie tej wyjątkowej przyjaźni  z Czosnkiem Czarkiem,  przedszkolaki wspólnie z Panią Anią przygotowały pyszny, zdrowy chlebek z masłem czosnkowo – ziołowym. Zapach  chlebka unosił się w całym przedszkolu co uświadomiło przedszkolakom intensywny zapach czosnku odbierany zmysłem węchu. Smak  chlebka natomiast  na długo pozostanie w pamięci dzieci, które zjadły chlebek do ostatniego okruszka i pytały kiedy znowu będziemy go przyrządzać…

KAPUŚCIANE WYZWANIE

      W naszym przedszkolu w grupie „Motylki” odbył się zielony dzień związany z „Kapuścianym wyzwaniem”. Tym razem naszą bohaterką była kapusta Kama. Na początku dzieci poznały warzywa kapustne i przede wszystkim różne rodzaje kapust, które mogły dotknąć, powąchać  i obejrzeć, tj.: kapustę białą, czerwoną, włoską, pekińską oraz brukselkę. Podczas prezentacji dzieci  zapoznane zostały z właściwościami poszczególnych gatunków kapust, aktywnie uczestniczyły w dyskusji, wskazywały jakie potrawy z kapusty kosztowały, jakie znają a jakie wspólnie z rodzicami przygotują.  Dzieci najbardziej ciekawe były czy to prawda że „kapusta to głowa pusta” – szybko przekonały się , że jest inaczej kiedy przekroiliśmy ją na pół.

Kulminacyjnym punktem naszego świętowania było wspólne ukiszenie kapusty. Ileż to było radości z ubijania kapusty w słoiku. Motylki zaproponowały mały eksperyment i ukisiliśmy nie tylko białą ale i czerwoną kapustkę z dużą ilością marchewki. Na jednym doświadczeniu się nie skończyło. Do słoiczków z wodą i farbą oraz barwnikiem spożywczym włożyliśmy po jednym liściu kapusty pekińskiej. Badaliśmy przez 3 dni  przewodzenie zabarwionej wody w liściach kapusty – sprawdzaliśmy jak liście barwią się każdego dnia. Następnie dzieci wzięły udział w zabawach muzyczno- ruchowych przy piosence „Kapusta Kama”, było śmiesznie i wesoło.

Kapuściane wyzwanie w grupie Pszczółki

ZIEMNIAK

Dnia 26.09.2024r. grupa „Pszczółki” i „Motylki” rozpoczęła przygodę z projektem „Witaminki”, organizowanym przez wydawcę miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA. Bohaterem był Ziemniak Ziemowit, który towarzyszył dzieciom podczas zajęć. Tego dnia każde z nich miało na sobie element w kolorze brązowym bądź szarym nawiązującym do tematyki zajęć. Odbyła się prezentacja różnych odmian ziemniaków oraz   rozmowa na temat wartości odżywczych tego warzywa. Dzieci uczestniczyły w zabawach matematycznych: porównywały zbiory, ich liczebność oraz wagę, co pozwoliło im doświadczyć różnicy w ciężarze między dwoma zbiorami. Atrakcją dnia było tzw. Święto Pieczonego Ziemniaka w ogrodzie przedszkolnym. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od rozpalenia z pomocą Pana Krzysia ogniska do którego następnie wrzucaliśmy nasze zawinięte w folię ziemniaki do pieczenia. W oczekiwaniu na ziemniaki przy ognisku poznaliśmy historię ziemniaka oraz wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki. Przedszkolaki również wykazały się znakomitą wiedzą znajomości potraw wykonywanych z ziemniaków, okazało się ,że uwielbiają frytki.  Nadszedł  czas na degustację pieczonego ziemniaka z naszego ogniska – przedszkolaki prosiły o dokładkę. Na zakończenie zabaw dzieci wykonały mini książeczkę pt. “Jak rosną ziemniaki?”, co podsumowało ich wiedzę na temat uprawy ziemniaków i procesu ich wzrostu.