Grupa “Motylki”

ROK SZKOLNY 2024/2025

Motylki to grupa 5-latków, której wychowawczynią jest Pani Anna Chrzanowska. W naszej grupie każdy przedszkolak jest ważny i wyjątkowy, zaś każdy dzień wypełniony jest radosną zabawą. Tu edukacja łączy się z zabawą, a dzieci, w atrakcyjny sposób, zdobywają nowe wiadomości i umiejętności. W czasie spędzonym w przedszkolu dzieci poszerzają wiedzę , rozwijają swoje umiejętności. Przed nami bowiem ważne wyzwanie- wkroczenie w świat liter i liczb. Pomocne w tym zakresie jest wykonywanie zadań w kartach pracy z pakietu „Tusia i Tusik”. Z uśmiechem na twarzach i wiarą we własne możliwości z łatwością sprostają wszystkim wyzwaniom, a pobyt w przedszkolu będzie dla nas czasem przyjemności i wszechstronnego rozwoju. Zawsze po codziennej, intensywnej zabawie i wielu wrażeniach związanych z odkrywaniem, Pani Ania lub Pani Danusia, bierze do rąk książkę i przenosi nas do krainy bajek, baśni i opowiadań.

W naszej grupie “uczymy się bawiąc i bawimy się ucząc”. Krótko mówiąc – pobyt w przedszkolu to przede wszystkim wesoła zabawa, której towarzyszy radosne odkrywanie tajemnic otaczającego świata. Pomaga nam w tym PROGRAM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO autorstwa: dr Iwony Lewkowicz i dr Anny Tworkowskiej-Baraniuk.

W grupie mamy 10 dziewczynek i 11 chłopców.
Dziewczynki to: Hanna, Zofia, Anastazja, Kalina, Julia, Zuzanna, Pola, Lena, Emilia, Nadia

Chłopcy to: Krystian, Ignacy, Tymon, Seweryn, Stanisław, Miłosz, Adam, Antoni, Wojciech, Oliwier, Filip

Panie pracujące w grupie:
Anna Chrzanowska – wychowawca
Danuta Gajda – nauczyciel
Katarzyna Płuska – nauczyciel języka angielskiego
Katarzyna Borecka – nauczyciel religii

Pobierz (PDF, 263KB)

WYDARZENIA W STYCZNIU I LUTYM 2025 W GRUPIE „MOTYLKI”

Z nadejściem Nowego 2025 Roku, przedszkolaki życzyły sobie dużo zdrowia oraz spełnienia ich Dziecięcych marzeń. Wszyscy z wielką nadzieją czekali aż spadnie troszkę śniegu aby móc bawić się na dworze poczuć uroki zimy, lepiąc na przykład bałwana czy rzucając się śnieżkami…

„Są takie dwa wyjątkowe dni w roku…

To Święto Babci i Święto Dziadka,

     Łza wówczas się kręci w oku…                 

 O tym ważnym Święcie Wszyscy pamiętamy

i dla naszych Dziadków przedstawienie mamy.”

  Nie podlega dyskusji, iż najważniejszym wydarzeniem miesiąca stycznia była uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, która odbyła się w grupie Motylków 30.01.2025. Piękne stroje, zabawne dialogi, wiersze, tańce oraz pełna szczerych życzeń piosenka “100 lat !” oddały najszczersze życzenia i miłość skierowaną dla najukochańszych Babć i Dziadków. Było mnóstwo radości i wzruszeń. Raz jeszcze wszystkim Seniorom z okazji ich święta życzymy 100 lat w zdrowiu! Dziękujemy, że jesteście.

Dnia 5 lutego 2025r. nasze przedszkolaki po raz kolejny uczestniczyły w audycji muzycznej prowadzonej przez muzyków z Filharmonii Częstochowskiej pt.: „Dźwięki z drewna wystrugane”. Na spotkaniu dzieci poznawały kolejną grupę instrumentów  oraz strój i taniec prosto ze Szkocji i Irlandii. Spotkanie minęło w miłej i przyjaznej atmosferze. Z niecierpliwością czekamy na kolejną audycję, która odbędzie się w kwietniu.

Kolejnym ważnym wydarzeniem był dla  dzieci  wspaniały bal karnawałowy. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Przedszkolaki przebrane były za bohaterów z różnych bajek, filmów oraz za służby mundurowe. W Sali balowej można było spotkać między innymi: wróżki, królewny, rycerzy, piratów, policjantów, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Nasze przedszkolaki z wielkim żalem opuszczały salę balową. Wspólna zabawa przyniosła dzieciom wiele zadowolenia i uśmiechu. Dziękuję dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok!

Jak co piątek w  naszym przedszkolu dzieci uczestniczą w zajęciach  zumby.  Dzieci bardzo chętnie wykonują polecenia instruktorki, bawiąc się przy wspaniałej muzyce i atmosferze jaka panuje podczas zabawy. Podczas takich zajęć dzieci uczą się nie tylko tańca, ale i również koordynacji, równowagi, oraz ćwiczą pamięć.  Dzieci dowiodły, że taniec jest dla nich wielką przyjemnością oraz, że nawet tak energiczny taniec jak zumba nie jest w stanie obniżyć ich poziomu energii – wciąż jest mało i mało.

Rytmika to kolejne zajęcia uwielbiane przez Motylki podczas których przeprowadzane jest wiele ćwiczeń muzyczno-ruchowych. Mają one na celu nie tylko muzyczny rozwój dziecka. Pani instruktor wybiera motyw przewodni, wokół którego buduje całą dynamikę lekcji. Tym razem były to zimowe zabawy na śniegu. Wśród ćwiczeń znajdują się te wspierające rozwój fizyczny, intelektualny, emocjonalny oraz oczywiście te, które wspomagają rozwój słuchu i muzykalności dziecka.

Zajęciami niezwykle wyczekiwanymi przez dzieci jest również robotyka, na której Motylki konstruują niezwykłe budowle z klocków LEGO i „ożywiają” je dzięki połączeniu z tabletem. Wyobraźnia dzieci sięga zenitu.

Styczeń to miesiąc z zadaniem pod tytułem “Smakowita sensoryka” w ramach Projektu Edukacyjnego  Gramy Zmysłami.Smakowita sensoryka” bardzo przypadła nam do gustu! Motylki samodzielnie przygotowały owocowe szaszłyki ze świeżych i suszonych owoców, poznały możliwość wykorzystania owoców na różne sposoby przygotowując przy tym owocową herbatę z suszu owocowego z miodem. Zadanie projektowe pozwoliło dzieciom na rozwój nie tylko w zakresie sensoryki, ale także na naukę zdrowych nawyków żywieniowych. To była wspaniała okazja do wspólnej zabawy, nauki i odkrywania radości płynącej z przygotowywania zdrowych przysmaków!

W  styczniu zostało ogłoszone rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Ziemia, Woda, Powietrze – Strażacy na straży ochrony środowiska”. Na konkurs  wpłynęło sporo prac małych artystów. Również i nasze przedszkole wzięło udział w tym konkursie. Dwójka naszych podopiecznych z grupy „Motylki” zaprezentowała swoje prace, tj. Kalina Gajewska oraz Hanna Brodziak, która otrzymała wyróżnienie w kategorii wiekowej: przedszkole. Gratulujemy dziewczynkom sukcesu!!!

Co roku na przełomie listopada i grudnia w szkołach i przedszkolach w całej Polsce rozpoczyna się wielka zbiórka monet – GÓRA GROSZA, która trwa do końca marca. Zebrane pieniążki przekazane zostaną na pomoc psychologiczną i rzeczową dla dzieci, które jej potrzebują i tych, które nie wychowują się w swojej rodzinie. Dzieci aktywnie włączyły się w akcję, skrupulatnie wrzucały drobne pieniążki do puszki, za co serdecznie dziękujemy i zachęcamy do dalszego działania.

Rozwijanie sprawności ruchowej, motoryki całego ciała, wzmocnienie napięcia mięśniowego, poznanie własnego ciała, rozwijanie wyobraźni, przestrzeganie zasad, czerpanie radości ze wspólnej zabawy to tylko niektóre cele przyświecające zabawie w naszym ogrodzie przedszkolnym. Piękna pogoda, zimowe promyki słońca zaprowadziły Motylki do ogrodu przedszkolnego gdzie dzieci wspólnie bawiły się i cieszyły z czasu spędzonego na świeżym powietrzu.

Jednym z punktów w ramowym planie każdego dnia w przedszkolu jest zabawa swobodna. Taka zabawa jest bardzo ważną aktywnością dziecka w wieku przedszkolnym. Podczas zabaw dowolnych w wybranych przez dzieci kącikach zainteresowań, zdobywają one wiedzę o świecie poprzez doświadczanie. Rozwijają swoją kreatywność, poczucie sprawczości. Uczą się norm społecznych oraz zasad współpracy w grupie. Przyswajają reguły funkcjonowania w świecie ról społecznych. Uczą się empatii, a także radzenia sobie z trudnymi emocjami. Rozwijają umiejętność komunikacji. Zabawy dowolne uczą również odróżniać świat fikcyjny od świata realnego. Co bardzo ważne, to tutaj, w czasie właśnie zabaw swobodnych dzieci zaczynają  nawiązywać przyjaźnie, które często pozostają z nimi na wiele, wiele długich lat….

PRACA PLASTYCZNA “DINOZAUR”

      WYDARZENIA W GRUDNIU 2024 W GRUPIE „MOTYLKI”

Grudzień Motylki zakończyły w przedszkolu na wspólnej przedświątecznej „Gościnie” podczas której złożyliśmy sobie wspólnie życzenia świąteczne, nie zabrakło również wspólnego kolędowania. Czas upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Wszystkie dzieci czuły zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia.

W miesiącu grudzień, Motylki nabywały nowe umiejętności, uczyły się piosenek: „Hej pasterze”, ”Gdy święta są”, „Choinka”,  poznały cyferkę 7 oraz  literki: R, U, S. Motylki ciężko pracowały w czasie wykonywania prac plastycznych oraz zajęć korekcyjno-wyrównawczych podczas których staramy się ćwiczyć umiejętności,  które sprawiają dzieciom trudność jak np. kierunki, orientacja w przestrzenna, ćwiczymy również sprawność motoryczną dłoni.

Jak wiadomo dzieciom w wieku przedszkolnym należy zapewnić jak najwięcej ruchu, oraz zabawy. Dlatego dzieci biorą udział w zajęciach z Zumby, rytmiki oraz robotyki.  Dzieci bardzo chętnie wykonują polecenia instruktorki, bawiąc się przy wspaniałej muzyce i atmosferze jaka panuje podczas zabawy. Zumba promuje zdrowy tryb życia u dzieci, oraz kształci umiejętność współpracy, odpowiedzialność, zaufanie, oraz pracę zespołową. Podczas takich zajęć Motylki uczą się nie tylko tańca, ale i również koordynacji, równowagi, oraz ćwiczą pamięć. Zajęcia pobudzają pracę mózgu, a tym samym mają wpływ na rozwój intelektualny dziecka.

Zajęcia z rytmiki składają się z ćwiczeń, które oswajają dziecko z podstawowymi zjawiskami i pojęciami muzycznymi, uwrażliwiają je na kontakt z muzyką, zaspokajają jego potrzebę ruchu, uczą pracy w grupie, a także mają działanie relaksacyjne (jest to swego rodzaju muzykoterapia) – uczą prawidłowego śpiewania, tańczenia i gry na instrumencie.

W miarę jak świat staje się coraz bardziej technologiczny, wprowadzenie zajęć z robotyki do programu przedszkolnego staje się nie tylko atrakcyjne, ale i niezwykle wartościowe. Zajęcia z robotyki uczą dzieci, jak rozwiązywać problemy i podejmować wyzwania. Praca nad projektami robotycznymi wymaga myślenia kreatywnego i logicznego, co pomaga w rozwijaniu umiejętności rozwiązywania problemów na różnych płaszczyznach życia. Robotyka daje dzieciom możliwość wyrażania swojej kreatywności poprzez tworzenie i programowanie robotów. To zachęca do eksperymentowania i myślenia poza schematami, co jest niezwykle ważne w procesie rozwoju. Praca w grupach nad projektami robotycznymi promuje współpracę i komunikację. Dzieci uczą się, jak pracować razem, dzielić się pomysłami i rozwiązywać konflikty. To umiejętności społeczne, które przydają się przez całe życie. Zajęcia z robotyki w przedszkolu uczą poprzez zabawę. Dzieci są zaangażowane i podekscytowane, gdy mogą budować, programować i obserwować efekty swojej pracy. To sposób na naukę, który jest dla nich fascynujący i motywujący.

Ciepłozimno” to kolejne zadanie z projektu edukacyjnego “Gramy zmysłami” wykonane przez dzieci z grupy Motylki. Przypominając, głównym celem projektu jest innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci, wielozmysłowe postrzeganie świata przez dzieci, rozbudzenie kreatywności w realizacji zadań, stymulowanie wszystkich zmysłów w trakcie zabaw i sytuacji edukacyjnych a także współpraca nauczycieli i dzieci na terenie całego kraju poprzez wspólną wymianę doświadczeń. W grudniu  Motylki 5-latki przygotowały galaretkę oraz kolorowe kostki lodu, które następnie rozpuszczały w wodzie. Dzieci dowiedziały się, dlaczego lód trzymany w dłoniach rozpuszcza się oraz, że kostki lodu szybciej rozpuszczą się kiedy zanurzymy je w ciepłej wodzie. Dzieci dostrzegły właściwości fizyczne galaretki tężejącej i rozpuszczonej w gorącej wodzie. Przyjemnością dla dzieciaków było skonsumowanie galaretki z owocami i określenie jej smaku za pomocą zmysłu smaku oraz zapachu za pomocą zmysłu węchu. Zadania wykonane w ramach projektu sprawiły dzieciom dużo przyjemności…

Jedną z tradycji świąt Bożego Narodzenia są Szopki Bożonarodzeniowe.  Nasze przedszkolaki również odwiedziły szopkę wystawioną przy Sukiennicach na Rynku głównym w Przystajni. Dzieci podziwiały zwierzątka, Trzech Króli, Gwiazdę Betlejemską, Dziecinę i piękną choinkę zdobiącą nasz Rynek.

Aby umilić oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia przygotowane zostały zadania adwentowe dla dzieci zawieszone na choince z której każdego dnia Motylki wyciągały nowe zadanie na dany dzień. Ten przedświąteczny  czas był wypełniony współpracą i twórczym działaniem! Kalendarz adwentowy to nie tylko radosne odliczanie dni do Bożego Narodzenia. To również narzędzie, które pozwala osiągnąć wiele celów w przedszkolu. Jednym z najważniejszych jest przybliżenie dzieciom naszych tradycji i kultury. Kalendarz adwentowy pozwolił  dostarczyć dzieciom zabawy i edukacji jednocześnie. Poprzez różnorodne zadania i aktywności, które można umieścić w kalendarzu adwentowym, dzieci mogły każdego dnia rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nową wiedzę.

W  grudniu zostało ogłoszone rozstrzygnięcie VI Gminnego Konkursu Plastycznego  “Zdrowy talerz”  zorganizowanym w Oddziale Przedszkolnym w Publicznej Szkole Podstawowej Im. Adama Mickiewicza w Borze Zajacińskim. Na konkurs  wpłynęło sporo prac małych artystów. Również i nasze przedszkole wzięło udział w tym konkursie. Dwójka naszych podopiecznych z grupy „Motylki” w swojej kategorii wiekowej zajęła zaszczytne

I miejsca: Hanna Brodziak i Pola Mikucka.

Gratulujemy dziewczynkom sukcesu i cieszymy się, że tak wspaniale reprezentowały nasze przedszkole.

Grudzień to czas oczekiwania na świętego Mikołaja, a później na Święta Bożego Narodzenia. 6 grudnia miało miejsce długo oczekiwane przez wszystkie dzieci spotkanie ze ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM. To bez wątpienia najważniejsze wydarzenie w całym roku dla każdego przedszkolaka. Nasze przedszkolaki długo przygotowywały się do spotkania z tym miłym gościem- każda grupa zaprezentowała Świętemu Mikołajowi piosenkę, a potem każde dziecko otrzymało wymarzony prezent i chętnie pozowało do pamiątkowych zdjęć.

4 grudnia po raz kolejny nasze przedszkole odwiedzili muzycy z Filharmonii   w Częstochowie. Tematem kolejnej audycji były „Cudne dźwięki znad stajenki” a więc utwory związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Przedszkolaki przypomniały sobie instrumenty takie jak : skrzypce, saksofon, dzwonki i inne. Na każdy z zaprezentowanych instrumentów miały coś do powiedzenia zapytane przez prowadzącą koncert. Na koniec chętne dzieci mogły samodzielnie zagrać, a największą frajdą była gra na dzwonkach i  grzechotkach. Dziękujemy naszym gościom za ciekawą audycję i możliwość wprowadzenia przedszkolaków w świąteczną atmosferę.

WYDARZENIA W LISTOPADZIE 2024 W GRUPIE “MOTYLKI”

Nadeszła jesień i choć pogoda nie rozpieszcza nas i nie zachęca do spacerów, w naszym przedszkolu jest jak zawsze przytulnie, ciepło i interesująco.

W ramach obchodzonego “Dnia Poczty Polskiej” Motylki wraz  z Biedroneczkami wybrały się na spacer do Urzędu Pocztowego w Przystajni, aby przyjrzeć się mu z bliska i utrwalić zdobyte w przedszkolu wiadomości na temat tej instytucji. Z wielkim zainteresowaniem mogły zaobserwować pracę urzędnika pocztowego, Pani Oli i uświadomić sobie, jak wielkie znaczenie ma ten urząd w życiu codziennym. Dzieci poznały różne rodzaje listów: zwykłe, polecone, ekspresowe, kartki, telegramy; wzbogaciły słownictwo w zwroty: priorytet, przesyłka, itp. Utrwaliły znajomość swojego adresu zamieszkania oraz adresu przedszkola. Z pomocą Pań kupiły, podpisały i wysłały kartkę do przedszkola. A potem z wielką niecierpliwością oczekiwały na przyjście listonosza… Do sali nasz list dostarczyła nam Pani wicedyrektor Jola.

Na zakończenie spotkania i w ramach podziękowania wręczyliśmy na ręce Pani Oli własnoręcznie wykonany upominek w postaci laurki z życzeniami dla wszystkich pracowników Poczty oraz kwiat aby mógł zdobić Urząd. Motylki i Biedroneczki wracały do przedszkola z bagażem miłych wrażeń. Teraz na temat pracy Urzędu Pocztowego wiedzą już prawie wszystko…

Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie 🙂 a szczególnie za słodziutkie cukiereczki.

Miesiąc listopad to również czas zadumy, refleksji i pamięci o osobach zmarłych oraz tych, którzy stracili swoje życie w obronie naszego kraju. Wprowadzając dzieci w świat wartości społeczno-moralnych, uczuć patriotycznych, nie mogło zabraknąć zajęć, przybliżających dzieciom naszych bohaterów narodowych, ludzi, którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny oraz broniąc granic naszej miejscowości. W dniu 31.10.2024.  dzieci z grup Motylki i Biedroneczki wybrały się na spacer na cmentarz parafialny w Przystajni, aby oddać hołd i zapalić znicze oraz położyć kwiaty.  W czasie pobytu, dzieci poznały tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych w naszej kulturze i religii. Zrozumiały też jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

5 listopada obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji Motylki wysłuchały fragmentów bajek, rozpoznawali bajkowych bohaterów oraz wzięli udział w zabawach ruchowych i doskonalili sprawność manualną. Odwiedził nas szczególny gość, Pani Magda Z Gminnej Biblioteki Publicznej, która w teatrzyku japońskim Kamishibai zaprezentowała bajkę „Królewna Śnieżka”.

Baśnie i bajki rozwijają dziecięcą wyobraźnię i inteligencję emocjonalną, są źródłem bogatych przeżyć i wrażeń. Doskonalą pamięć oraz słownik już od najmłodszych lat. Spotkania z postaciami ulubionych bajek są świetną okazją do pielęgnowania zainteresowań czytelniczych już od wczesnego dzieciństwa.

7 listopada wszystkie dzieci 5-6 letnie z naszego przedszkola udały się do Państwowej Szkoły Muzycznej w Częstochowie na koncert w wykonaniu młodych talentów tejże Szkoły. Najwięcej radości sprawiło im obejrzenie na żywo prawdziwych instrumentów muzycznych tj. gitara, skrzypce, flet, akordeon, harfa, marimba i fortepian. Przedszkolaki dowiedziały się z czego wykonane są instrumenty i w jaki sposób wydobywa się z nich dźwięk. Dla dzieci była to fascynująca lekcja muzyki – dziękujemy za zaproszenie i miło spędzony wspólnie czas!!! Chętnie tam wrócimy cieszyć ucho pięknymi dźwiękami…

W miesiącu listopad, Motylki nabywały nowe umiejętności, uczyły się piosenek: „Flaga”, ”Kto ty jesteś?”, „Polska Moja”, „ poznały cyferki 4,5,6 oraz  literki: D, Y, K, L. Motylki ciężko pracowały w czasie wykonywania prac plastycznych oraz zajęć korekcyjno-wyrównawczych podczas których staramy się ćwiczyć umiejętności, które sprawiają dzieciom trudność jak np. kierunki, orientacja w przestrzenna, ćwiczymy również sprawność motoryczną dłoni.

Motylki  nie nudziły  się w jeden z pochmurnych poranków. Wykonały kolejne zadanie w ramach projektu “Gramy Zmysłami” – SLIME. Wykorzystały do pracy bezbarwny klej, aktywator, mąkę,  czerwony barwnik oraz brokat. Zadanie miało na celu wspomaganie rozwoju sprawności manualnej z wykorzystaniem elementów sensorycznych. Wykonany slime pobudzał zmysł dotyku, węchu, słuchu i wzroku. Takie zajęcia uczą również współpracy w grupie,  komunikacji, czekania na swoją kolej, pobudzają kreatywność, pomysłowość, uczą umiejętności skupienia uwagi i koncentracji. Zabawa była świetna, co widać na zdjęciach w GALERII.

Dnia 8 listopada Wszystkie Przedszkolaki z naszej placówki wzięły udział w Ogólnopolskiej Akcji „Szkoła do Hymnu”. Jest to akcja ogłoszona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, polegająca na odśpiewaniu hymnu państwowego w całej Polsce przed (w tym roku 08.11.) Narodowym Świętem Niepodległości. Dokładnie o symbolicznej godzinie 11:11 wszystkie przedszkolaki wraz z wychowawcami uroczyście odśpiewali  hymn narodowy „Mazurka Dąbrowskiego”. Dzieci pamiętały tego dnia o uroczystym ubiorze      i prawidłowej postawie podczas śpiewu. Udział w akcji jest jednym z wielu działań podejmowanym w naszym przedszkolu, mającym na celu kształtowanie wśród wychowanków postawy patriotycznej oraz poczucia świadomości narodowej.

W związku z tak ważnym wydarzeniem jakim jest Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę przypadające na 11 listopada, grupa Motylków przygotowała krótki występ słowno- muzyczno- taneczny dla wszystkich przedszkolaków.  Był to wyraz szacunku złożony przez nasze przedszkolaki dla minionych pokoleń walczących o wolną Ojczyznę. Przygotowania do tak ważnego wydarzenia rozpoczęliśmy już kilka tygodni wcześniej. Dzieci z pomocą nauczycieli przygotowały flagi, które wykorzystały w czasie apelu machając nimi podczas śpiewania dostojnej piosenki „Flaga”. Polska to nasza Ojczyzna, kraj w którym żyjemy i jego historię trzeba dzieciom przekazywać od najmłodszych lat. A takie rocznice są ku temu najlepszą okazją.

25 listopada już tradycyjnie uczestniczyliśmy w obchodach Dnia Pluszowego Misia. Z tej okazji Motylki wzięły udział w zabawach, poznały historię święta oraz poszerzyły wiedzę o niedźwiedziach. Każdy Motylek przyniósł z domu swojego ulubionego Misia, którym opiekował się cały dzień. Dla przedszkolaków przygotowane było mnóstwo atrakcji: zabawy ruchowe, muzyczne, plastyczne, drobne upominki, degustacje słodkości, czytanie bajek o misiach oraz misiowe kolorowanki. Pluszowy miś od lat jest jedną z najważniejszych i ulubionych zabawek najmłodszych.

Przedszkole to również czas spędzony na zajęciach w czasie których dzieci rozwijają swoje zainteresowania, kształtują umiejętności dobrze się przy tym bawiąc. W naszej grupie są to m.in.: robotyka, zumba i zajęcia rytmiczne – fotorelacja w Galerii. Po tak wyczerpujących zajęciach, przedszkolaki zasłużyły na coś słodkiego, wspólne ucztowanie.

Pod koniec miesiąca  przy okazji tematyki związanej ze zwierzętami domowymi i opieką nad nimi, w naszej grupie zamieszkała Rybka – Bojownik w kolorze szaro-czerwonym. Dzieci wysunęły swoje propozycje odnośnie imienia dla niej i jednogłośnie przyjęliśmy nazwę MALWINKA. Zadaniem Motylków będzie opieka i dbanie o naszego przyjaciela w grupie, przede wszystkim karmienie i pomoc w zmianie wody. Dzieci wg kolejności na liście w  dzienniku będą dokarmiać Malwinkę co drugi dzień w przedszkolu. Na początku nie obyło się bez zaskoczenia ale z każdą chwilą Rybka dostarczała dzieciom samej radości i zadowolenia.

POWODY, DLA KTÓRYCH WARTO HODOWAĆ RYBKI:

  • Uspokajające działanie ryb :
    Hodowla rybek w akwarium pozytywnie wpływa na układ nerwowy oraz psychikę dziecka. Obserwowanie życia ryb wycisza, uspokaja i przynosi korzyści podobne do medytacji.
  • Prosta opieka i niskie ryzyko niepowodzenia:
    Opieka nad rybkami wymaga przygotowania, ale jest o wiele mniej skomplikowana niż np. dbanie o codzienne posiłki i spacery z psem.
  • Akwarium to idealne hobby:
    Karmienie ryb oraz wymiana wody nie zajmą dużo czasu a dają wiele radości.
  • Uczy i rozwija:
    Akwarystyka niesie ze sobą również edukację i rozwój. Psycholodzy twierdzą, że opieka nad rybkami uczy dzieci odpowiedzialności, pomaga skupić się na nauce, rozwija zainteresowania, a także wpływa na ich rozwój emocjonalny. Dodatkowo, dzieci uczą się obserwacji przyrody i wrażliwości na inne istoty żyjące na tym świecie.

W grudniu najbardziej wyczekiwanym gościem, będzie wizyta Mikołaja….

 

WYDARZENIA W PAŹDZIERNIKU 2024 W GRUPIE „MOTYLKI”

FILARMONIA CZĘSTOCHOWSKA W PRZEDSZKOLU

23 października gościliśmy z występami artystów Filharmonii Częstochowskiej. Przedszkolaki poznały nowe instrumenty muzyczne oraz ich brzmienie. Z radością wysłuchały utworów o tematyce jesiennej pt. “Dokąd tupta nocą jeż”

Za oknami jesień…. Zachwyca nas różnobarwną paletą barw. Ogrody, warzywniaki i sady zaczynają pustoszeć. Wokół tej tematyki przedszkolaki krążyły, przynosząc do przedszkola dary jesieni w postaci warzyw, owoców  i  darów lasu. Nasze kąciki przyrody nabrały kolorów, Motylki utrwalały nazewnictwo warzyw i owoców, a na koniec udało nam się wspólnie przygotować pyszny sok marchewkowo- owocowy – wszyscy wypili go na zdrowie do dna, prosząc o dolewkę. Nie omieszkaliśmy również skorzystać z okazji i przygotować zapasy na zimę w postaci zdrowych kompotów z jabłek, gruszek, śliwek oraz winogronu. Dzieci uzupełniły naszą klasową spiżarnię  o pyszne soki zamknięte w słoiku – będą witaminki na zimę.

Dary jesieni posłużyły nam również do wykonania pięknych obrazów sensorycznych w ramach projektu edukacyjnego „Gramy zmysłami”. Powstały przepiękne grzybki oraz ogromne dynie- zadanie wymagało od dzieci dużo cierpliwości i zaangażowania.

W ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Przystajni, z okazji Światowego Dnia Zwierząt połączonego z Dniem Głośnego Czytania, nasze przedszkole odwiedziła pani Magda z książkami i albumami przyrodniczymi ukazując życie zwierząt, ich zwyczaje i nawyki. Dzieci poznały przygody małpki w książce „Ciekawostki – George dostaje medal”  a następnie mogły uczestniczyć w zabawie z maskotką Małpki George.

W miesiącu październik, Motylki nabywały nowe umiejętności, uczyły się piosenek „Warkocz Pani Jesieni”, „W przedszkolu”, „Flaga”, poznały cyferkę 3, literki: I, E, T, uczestniczyły w wyjściach do ogrodu przedszkolnego i obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie oraz zabawach ruchowych.

Przedszkolaki wzięły udział w koncercie muzyków z Filharmonii Częstochowskiej w GOKSiR w Przystajni pod tytułem: „Dokąd nocą tupta jeż” – wiersze o zwierzętach zostały zaprezentowane w utworach muzycznych granych na różnych instrumentach dzięki czemu dzieci mogły poznać nieznane im instrumenty, usłyszeć niepowtarzalne dźwięki i rozwijać swoją wyobraźnię.

Motylki w ramach projektu edukacyjnego „Witaminki” wykonały kolejne, tym razem zielone wyzwanie kapuściane, którego największą radość dzieciom sprawiło kiszenie kapusty – odsyłam do zakładki „Projekt Witaminki”.

W październiku zaplanowane zostało wyjście do Urzędu Pocztowego oraz na cmentarz.

WYDARZENIA WE WRZEŚNIU 2024 W GRUPIE „MOTYLKI”

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

W grupie Motylków w tym szczególnym dniu każdy z chłopców był traktowany wyjątkowo. Dziewczynki  dbały o swoich kolegów pomagając w sali, nie zapomniały również o  pięknych życzeniach. Na pamiątkę tego święta wręczyły również niespodzianki.

Jak co roku dzieci z naszego przedszkola włączają się do akcji Sprzątania Świata. Nie mogło więc zabraknąć pracowitych Motylków, które założyły rękawiczki, zabrały worki i udały się na porządkowanie najbliższej okolicy.